Temas hipotezine dayalı eğitim programının hemşirelik öğrencilerinde şizofreniye yönelik inanç, damgalama ve sosyal mesafe davranışları üzerine etkisi
The effect of a contact hypothesis-based training program on nursing students' belief, social distance and stigmatization behaviors towards schizophrenia
  1. Tez No: 462488
  2. Yazar: BURCU CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Temas hipotezine dayalı eğitim programının hemşirelik öğrencilerinde şizofreniye yönelik inanç, damgalama ve sosyal mesafe davranışları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma, öntest, tekrarlı test ve kontrol gruplu müdahale araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu deney (41) ve kontrol (40) grubuna random atanan 81 hemşirelik birinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama formu olarak sosyodemografik özellikleri değerlendiren bilgi formu, RHİÖ, SMÖ ve DÖ kullanılmıştır. Ölçümler, temas hipotezine dayalı eğitim programı öncesi, teorik eğitim sonrası, temas eğitimi sonrası ve uygulamadan üç ay sonra olmak üzere dört kez yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of a contact hypothesis-based initiative program on nursing students' beliefs, social distance and stigmatization behaviors towards schizophrenia. The study group consisted of 81 freshman nursing students who were assigned to the experimental (41) and control (40) groups. An information form assessing their sociodemographic characteristics, the Beliefs toward Mental Illness Scale (BMI), the Social Distance Scale and the Stigmatization Scale were used as data collection forms. The measurements were performed before the contact hypothesis based initiative program, after the theoretical training, after the contact training and three months later. The data were analyzed using the chi square test, the dependent and independent samples t-test, Cochran's Q test, the analysis of variance for repeated measures and the two-way analysis of variance.