İkinci konut turistlerin kültürleşme stratejilerine dayalı alışveriş davranışları: Alanya alan çalışması
Second home tourists' shopping behaviour based on acculturation strategies: Case of Alanya
- Tez No: 776881
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KANTARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Alanya bir ilçe olmasına rağmen ikinci konut turizmi alanında Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından biridir. Çalışmanın amacı, uluslar arası ikinci konut turistlerinin Türk kültürü etkisi altıda kaldıklarında ortaya çıkan kültürleşme sürecini incelemektir. Bu çalışma; literatürde pek araştırılmayan bir konuyu incelemekle birlikte turizm alanında kültürleşme sürecini kapsayan bütünsel bir yaklaşımı uygulayan ilk çalışmadır. Kültürleşme olayının yanı sıra ikinci konut turistlerinin Türk kültürü ortamında tercih ettikleri kültürleşme stratejilerinin alışveriş davranışlarını nasıl etkiledikleri incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çalışmanın evreni, Alanya ilçe sınırları içerisinde, yabancı kişilere satılan ikinci konutları kullanan, ikinci konut turistleri olarak belirlenmiştir. Ancak evreni kapsayan istatistiksel veri bulunmadığından dolayı örneklem, Alanya'da yabancı kişilere satılan konut sayısı üzerinde tabakalı örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Üç kısımdan oluşan anket 5 dile çevrilmiştir. Anket kartopu örneklem yöntemiyle Mayıs ile Ağustos 2022 arasında toplanmıştır. Anketlerin bir kısmı e-posta, sosyal medya ve WhatsApp uygulaması kullanılarak toplanmıştır. Diğer kısım basılmış anketler yabancıların yoğun olduğu mekanlara dağıtılarak toplanmıştır. Çalışmada toplam belirtilen sekiz grup hipotezin analizinde faktör analizi, Ki-kare testi, karşılık getirme analizi (correspondenceanalysis) ve tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; ikinci konut turizminin tam olarak, çoğunlukla yaşlı ve emeklilerin hareketinden ibaret olmadığı görülmektedir. İkinci konut turistleri tarafından en sık tercih edilen kültürleşme stratejisi entegrasyon, daha nadiren tercih edilen ise asimilasyon ve marjinalleşme stratejisidir. Tercih edilen kültürleşme stratejisi üzerinde; demografik bilgilerin, yılda tatil sayısının, konut ile ilişkisinin, ikinci konutu tercih etme sebeplerinin, kişilik özelliklerinin, Türk kültürüne bakış ve bilgi seviyesinin ve temas türünün etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca Türk kültürüne yüksek ilgi seviyesi ve ikinci konut turistlerinin Alanya'daki hayatlarıyla yüksek memnuniyet düzeyi bulunmuştur. Alışveriş motivasyonunda, kültürleşme stratejileri arasında bir farklılık bulunmamıştır. İkinci konut turistlerin alışveriş davranışlarında yerel ve Türk ürünü, marka ve mağazaları tercih edilmektedir. Kendi ülkelerinde tanınan veya uluslar arası ürün, marka ve mağazalara tercih acısından kültürleşme stratejileri arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although Alanya is a district town, it is one of the most important destinations in Turkey in the field of second home tourism. The aim of the study is to examine the acculturation process of international second home tourists when they are under the influence of the Turkish culture. It is the first study to apply a holistic approach that covers the acculturation process in the field of tourism, although it examines a subject that has not been studied much in the tourism literature. In addition to the acculturation, the way the acculturation strategies preferred by second home tourists in the Turkish cultural environment affect their shopping behavior has been examined. Quantitative research methods were used in the research. The population of the study was determined as international residential tourists using second houses sold to foreigners within the borders of the district of Alanya. However, since there is no statistical data covering the population, the sample was determined by using the stratified sampling method on the number of houses sold to foreigners in Alanya. The three-part questionnaire was translated into 5 languages and was collected between May and August 2022 using the snowball sampling method. Some of the surveys were collected online using e-mail, social media and WhatsApp application. Theother part consisted of printed questionnaires that were collected from businesses where foreigners are concentrated. Factor analysis, Chi-square test, correlation analysis and one-way ANOVA test were used in the analysis of eight groups of hypotheses stated in the study. According to the results obtained, it is seen that the second home tourism does not consist mostly of the movement of the elderly and retirees in its full scope. The most frequently preferred acculturation strategy by second home tourists is integration, less often assimilation and marginalization. It has been observed that demographic information, number of holidays per year, relationship with second home, reasons for prefering a second home, personality traits, view and knowledge of the Turkish culture, and type of contact have an effect on the preferred acculturation strategy. In addition, a high level of interest in the Turkish culture and high satisfaction level of second home tourists with their life in Alanya were found. There was no difference between acculturation strategies in shopping motivation. Local and Turkish products, brands and stores are preferred in shopping behavior, and it has been observed that there is a significant difference between the acculturation strategies based on the preference for international products, brands and stores or those known from their own country.