Yüksek verimli düve ve ineklerde periparturient dönemde propilen glikol ve monensin desteğinin reprodüktif parametreler üzerine etkisi
Effects of propylene glycol and monensine supplementation on reproductive parameters in high yielding dairy heifers and cows
  1. Tez No: 462512
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sunulan tez çalışmasında; yüksek verimli holstein ırkı düve ve ineklere geçiş döneminde Monensin ve Propilen Glikol desteğinin enerji dengesi ve bazı reprodüktif parametreler üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal olarak 60 baş düve ve 3-6 yaşlarında 60 baş inek kullanıldı. Hayvanlar kendi aralarında 4 gruba (n=15 düve + n=15 inek) ayrılarak 1. grupdaki (M+P+) hayvanlara doğumdan 1 ay önce 30.4 gr Monensin (+) doğumdan 8 gün önce ve doğum sonrası (PP) 15. günde sabah-akşam 2 kez 400 ml Propilen Glikol verildi. İkinci gruptakilere (M-P+) sadece Propilen Glikol, 3. gruptakilere (M+P-) sadece Monensin belirtilen gün ve dozlarda verilirken 4. gruptaki hayvanlar (M-P-) kontrol olarak belirlendi. Hayvanlara doğum esnası, PP 30 ve 60. günlerde görsel olarak VKS (Vücut Kondüsyon Skoru) tayini yapıldı. Doğum şekli, Retentio Secundinarum (RS) oluşumu, PP ilk östrüsün oluşma zamanı gözlem, sürü yönetim verileri ve rektal palpasyon bulguları ile belirlendi. PP 10-30 ve 60. günlerde kan örneği alınarak, serum NEFA (Esterleşmemiş Yağ Asitleri), BHBA(Beta Hidroksi Bütirik Asit), glikoz, Ca ve P seviyeleri tayin edildi. Hayvanlar gönüllü bekleme süresinden sonra oluşan ilk doğal östrüslerinde tohumlandı ve gebelikler tohumlama sonrası 28-35 günlerde ultrasonografi ile belirlendi. Yapılan kan analizleri sonucunda inek ve düvelerde, postpartum 10-30 ve 60. günlerde ölçülen NEFA değerleri sırasıyla P+M+ grubunda 0.75, 0.70, 0.64, P+M- grubunda 0.89, 0.71, 0.6, P-M+ grubunda 1.03, 0.62, 0.53, P-M- grubunda 1.12, 0.75, 0.53 mEq/L olarak ölçüldü ve gruplar arası farklılığı önemli bulundu (P0.05). İneklerde ve düvelerde doğum şekilleri üzerine yapılan araştırmada gruplar arasında farklılık önemsiz bulundu (P>0.05). Retentio secundinarum insidansı; P+M+ grubunda ineklerde %13, düvelerde %26, P+M- grubunda ineklerde %20, düvelerde %33, P-M+ grubunda ineklerde, %26, düvelerde %33, P-M- grubunda ineklerde %40, düvelerde %26 olarak hesaplandı ve gruplar arasında farklılık önemsiz bulundu (P>0.05). Postpartum 30. gün sonunda siklik hayvanların insidansı P+M+ grubunda ineklerde %80, düvelerde %60, P+M- grubunda ineklerde %80, düvelerde %53.3, P-M+ grubunda ineklerde %66.6, düvelerde %80, P-M- grubunda ineklerde %66.6, düvelerde %53.3 olarak hesaplandı ve gruplar arası farklılığın önemsiz olduğu tespit edildi (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of presented study was to investigate the effects of Monensin and Propylene glycol support given in the transitional period on energy balance and some reproductive parameters in high yielding Holstein heifers and cows. Sixth heifers and 60 cows aged 3-6 years were used as material. The animals were divided into 4 groups (n=15 heifers + n=15 cows in each group). In the Group-I (M+P+) heifers and cows were given 30.4 g Monensin one month prior parturition and 400 ml Propylene Glycol once 8 days before parturition and twice (in the morning and in the evening) on the 15th day postpartum. Animals in the Group-II (M-P+) received only Propylene Glycol, in the Group-III (M+P-) received only Monensin in the predetermined dose on certain days and in the Group-IV (M-P-) were defined as a control group. BCS was visually determined at the calving time, on the 30th and 60th days of lactation. Course of calving, retentio secundinarum, time of the first postpartum estrous were identified by using observations, DairyPlanC21 software data and rectal palpation findings. Serum NEFA, BHBA, Glucose, Ca and P levels were determined in blood samples obtained on postpartum 10-30 and 60th days. The animals were artificially inseminated on the first natural estrus after the voluntary waiting period and the pregnancies were diagnosed by ultrasonography between 28th-35th days after insemination. The blood tests performed revealed NEFA values measured on the 10-30th days and 60th day in heifers and cows to be 0.75, 0.70 and 0.64, respectively in the P+M+ group, 0.89, 0.71 and 0.6 respectively in the P+M- group, 1.03, 0.62 and 0.53, respectively in the P-M+ group and 1.12, 0.75 and 0.53 mEq/L respectively in the P-M- group; the difference between the groups was significant (P0.05). Analysis of the course of calving among cows and heifers revealed a non significant difference between the groups (P>0.05). The incidence of RS was 13% and 26%, 20% and 33%, 26% and 33%, and 40% and 26% in cows and heifers, respectively in the P+M+ , P+M-, P-M+ and P-M- groups, respectively with no significant difference between the groups (P>0.05). The incidence of cyclic animals at the end of postpartum 30th day was 80% and 60%, 80% and 53.3%, 66.6% and 80% and 66.6% and 53.3%, respectively in cows and heifers in the P+M+ , P+M-, P-M+ and P-M- groups, respectively with no significant difference between the groups (P>0.05).