Denizli ili özel işletme koşullarında yetiştirilen holştayn ırkı sığırların süt verimi ve döl verimi özellikleri üzerine bazı çevresel faktörlerin etkisi
Effects of some environmental factors on milk production and fertility of holstein cows reared in private farm conditions in denizli province
- Tez No: 376896
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ERBAY BARDAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETBu çalışma, Denizli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne bağlı beş farklı özel sığırcılık işletmesinde yetiştirilen Holştayn sığırların döl verimi ve süt verimi özelliklerinin düzeylerinin belirlenmesi ve bu verim özellikleri üzerindeki bazı çevresel faktörlerin etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini 2004-2012 yılları arasında işletmede yetiştirilen Holştayn sığır ırkı düve ve ineklerden elde edilen verim kayıtları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study was carried out to determine the level of fertility and milk production and to investigate the effects of some environmental factors to reproduction and milk production traits of Holstein cows reared in five private farms which are memberships of Denizli Province Cattle Breeders' Association of Holstein. The material of the study consisted of production records of Holstein Friesian cows reared between the years of 2004-2012 in five farms.