Üriner sistem enfeksiyonlarından izole edilen escherichia coli ve klebsiella pneumoniae suşlarının tanımlanması, antibiyotik duyarlılık testleri ve geniş spektrumlu beta laktamaz varlığının araştırılması
Investigation on identification test, antibiotic susceptibilitigs and esbl presense in escherichia coli and klebsiella pneumoniae isolated from uninary system infections
  1. Tez No: 462529
  2. Yazar: ASİYE HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ONUR ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Geniş spektrumlu β-laktamazlar (GSBL), Gram negatif bakterilerde β-laktam antibiyotiklere direncin en önemli mekanizmasıdır. Bu çalışmada, iki yıl süre içerisinde elde edilen örneklerden izole edilen hastane ve toplum kaynaklı Escherichia coli (E. coli) ve Klebsiella pneumoniae (K. pneumo-niae) suşlarında GSBL pozitifliği, GSBL pozitif ve negatif suşlarda diğer antibiyotiklere direnç oranla-rı belirlenmiştir. GSBL pozitif suşlarda, bu enzimler için substrat olmayan birçok antibiyotik için de direnç oranları, GSBL negatif suşlardan yüksek bulunmuştur. İdrar izolatlarının tamamı K. pneumo-niae ve E. coli olarak tanımlanmıştır. İzolatların araştırılmasında antimikrobiyal duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda antibiyotiklere karşı çeşitli oranlarda duyarlılık tespit edildi. İzolatlara en etkili antimikrobiyal ajanların sırasıyla; moksalactam, sephalothin ve pipe-racillin (%60), sefazolin (%50), sefoksitin, streptomycin, seftriaksone ve sephaleksin (%45), seftazi-dim, seftazidime/klavulanic asid (%36), nalidiksic asid (%20), imippenem (%16) olduğu tespit edildi. Antimikrobiyal direnç düşük oranlarda tespit edildi. Ayrıca suşlarda GSBL tespit edilmedi. Sonuç olarak, bölgemizde toplum kökenli K. pneumoniae ve E. coli izolatlarında önemli derecede antimik-robiyal direnç tespit edilmemiştir. Araştırma sonuçlarımız, K. pneumoniae ve E. coli'nin neden olduğu enfeksiyon hastalıkla-rının tedavisinde doğru antibiyotik seçimi açısından katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Extended- spectrum β- lactamases (ESBL) is the most important mechanism of resistance to β -lactam antibiotics in Gram-negative bacteria. In this study; It was determined that the presence of ESBL and antibiotic sensitivities of Escherichia coli and Klebsiella pneumoniae strains obtained from hospital and community sources in two year. Various resistance rates against antibiotics were given determined in results. The most effective antibiotics on E. coli isolates are cephalothin (58%), moxalactam (57%) and piperacillin (48%) and the most effective antibiotics on K. pneumoniae isola-tes are cephalothin (60%), moxalactam (60%), piperacillin (56%), and cefazolin (50%). ESBL was not detected. The results obtained in this study contribute to theraphy of infectious diseases caused by K. pneumoniae and E. coli in terms of convenient antibiotics usage