Kolon adenokarsinom olgularında mikrosatellit instabilitenin klinikopatolojik veriler ile karşılaştırılması
A comparison of microsatellite instability with clinicopathological data in colon adenocarcinoma
- Tez No: 462568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kolorektal kanserler her iki cinsiyette görülme sıklığı açısından üçüncü sırada, kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Kolorektal kanserlerin %12- 15'i mikrosatellit instabilite (MSI) yolağından gelişir ve %2-5'i herediter geçişli tümörlerdir. Bu yol MLH-1, PMS-2 ve MSH-6, MSH-2 gibi DNA hatalı eşleşme tamir genlerinin üretimini kapsar. Çalışmamızda, 2014-2016 yılları arasında KTÜ Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı almış, takip ve tedavi protokolleri bilinen, karsinom nedeniyle kalın barsak rezeksiyonu yapılan toplam 116 olguda klinikopatolojik özelliklerin dağılımını ve kolorektal karsinogenezde mikrosatellit instabilite yolağında yer alan DNA tamir genlerinden MLH-1, PMS-2, MSH-2 ve MSH-6'nın immünhistokimyasal olarak boyanmasının klinikopatolojik parametreler ile arasındaki ilişkisini araştırdık. Tüm olgular retrospektif olarak taranarak yaş, cinsiyet, tümör çapı, histolojik greyd, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, uzak metastaz, lokalizasyon, tümör sınırları, kirli nekroz, tümör infiltre eden lenfositler, Crohn-benzeri lenfositik yanıt, müsinöz ve medüller diferansiasyon, tümöral tomurcuklanma, klinik evre, patolojik tümör evresi ve lenf nodu metastazı açısından değerlendirildi. Ayrıca tüm olgulardan hazırlanan tümör bloklarına immünhistokimyasal olarak uygulanan MLH-1, PMS-2, MSH-2 ve MSH-6 antikorları retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamızda MMR protein ekspresyonu kaybı ile sağ kolon lokalizasyonu, büyük tümör çapı, ekspansif sınırlar, yüksek greyd tümör histolojisi, tümör infiltre eden lenfosit varlığı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Genellikle mikrosatellit instabilite içeren tümörlerdeki klinikopatolojik özellikler ile immünhistokimyasal belirleyiciler arasında anlamlı ilişki görülmüştür. Bu bulgu MSI açısından kuvvetli şüphe doğurmuştur. Ancak bulgularımız moleküler çalışmalar ile desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are the third most common in both sexes and they are the second most common cause of cancer-related death. 12-15% of colorectal cancers develop through microsatellite instability pathway and they are 2-5% hereditary. This pathway include the hereditary mutation in at least one of DNA mismatch repair genes (MLH-1, PMS-2, MSH-2, MSH-6). In this study, we investigated the correlation between the clinicopathological features and the immunohistochemical MLH-1, MSH-2, PMS-2, MSH-6 expressions in a total of 116 resection materials with colorectal adenocarcinoma between 2014 and 2016. All the cases were retrospectively evaluated in terms of age, sex, size, histologic grade, lymphovascular and perineural invasion, distant metastasis, localization, border, dirty necrosis, tumor infiltrating lymphocytes, Crohn-like response, mucinous and medullary differentiation, tumor budding, clinical stage, pathological tumor stage, and lymph node metastasis. Immunohistochemistry stained sections of the all patients were reevaluated retrospectively. MLH-1, MSH-2, PMS-2, MSH-6 primary antibodies were used. We found a positive correlation between loss of MMR protein expressions and the right-colon location, greater tumor size, pushing borders, high histologic grade and dense lymphocytic infiltration. We found a correlation between immunohistochemical markers and clinicopathological features usually observed in tumors with microsatellite instability. This finding may arouse suspicion for MSI. However, the findings in our study must be supported with including molecular methods.