Metastatik kolon karsinomu tanısı almış olan hastalarda kişisel, klinik ve patolojik özelliklerin karşılaştırılması ve uzun sağkalımla ilişkili olup olmadığının değerlendirilmesi
Comparison of personal, clinical and pathological features in patients with metastatic colon carcinoma and evaluation of whether associated with longer survival
  1. Tez No: 462581
  2. Yazar: FERİDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Kolorektal kanserler gastrointestinal sistemin en sık rastlanan kanserleridir. Erkeklerde prostat ve akciğer, kadınlarda meme ve akciğer kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülmektedir. Ülkemizde kolon kanseri tüm kanserler içinde en sık saptanan üçüncü kanser türüdür. Kolon kanserlerinde prognozu belirleyen, hastalık evresi dışında birçok biyolojik, moleküler, genetik ve doku kaynaklı faktörler mevcuttur. Bunlardan vasküler invazyon, tutulmuş bölgesel lenf nodu sayısı ve preoperatif CEA seviyesi öne çıkan faktörlerdir. Bu çalışmamızda metastatik kolon kanserinin uzun sağkalımla ilişkili olabilecek kişisel, klinik, tümöral, metastatik ve tedavi özelliklerini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya 2010 yılı ile 2016 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine müracaat eden veya Onkoloji servisinde yatan metastatik kolon karsinomu tanısı almış 103 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların yaş, cinsiyet, aile öyküsü, yaşadığı yer, sigara kullanımı, aspirin kullanımı, komorbidite, performans durumu, tümöral evre, tümör lokalizasyonu, primere cerrahi yapılıp yapılmadığı, hangi kemoterapiyi ve hedefe yönelik tedaviyi aldığı, metastaz bölgeleri, K-RAS durumu, CEA değeri, biyokimyasal parametreleri (albumin, LDH, ALP, platelet) tespit edildi ve tüm hastaların genel sağkalım süreleri değerlendirildi. Daha sonra anlamlı çıkan faktörlere çok değişkenli analiz (cox regresyon analizi) uygulandı. Bulgular: Metastatik kolorektal kanserde univaryant analize göre primere cerrahi uygunlanılması, hedefe yönelik tedavi alımı, kombine kemoterapi alımı, 65 yaş altı olma durumu, CEA, LDH ve ALP düzeyinin normal sınırlarda ve artmamış olması, platelet sayısının normale göre artmamış olması sağkalımı uzatan anlamlı faktörler olarak bulundu. Buna ek olarak multivaryant analiz sonucuna göre primere cerrahi yapılan, tanı anındaki trombosit düzeyinin normal veya düşük olduğu hasta gruplarında diğer faktörlerden etkilenmeksizin sağkalımın daha uzun olduğu görüldü. Bu durum literatürdeki çalışmalarla uyumlu olarak değerlendirildi. İncelediğimiz diğer parametrelerden cinsiyet, aile yapısı, yaşanılan yer, ailede kanser öyküsü, ailede doktor veya hemşire varlığı, sigara kullanımı, aspirin kullanımı, tümör bölgesi, histolojik grade, hastanın tanı anındaki performans statusu, beden kitle indeksi ateş, gece terlemesi ve kilo kaybının varlığı, metastaz bölgesi, beyaz küre, nötrofil ve bazofil sayısı, kolesterol düzeyleri sağkalım açısından analiz edilmiş olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Metastatik kolorektal kanser tanılı hastalarda; primer tümöre yönelik cerrahi tedavi almış ve tanı anında platelet seviyesi düşük veya normal olan hastaların diğer faktörlerden etkilenmeksizin daha iyi prognoza sahip olduğu görüldü. Sonuç olarak metastatik kolorektal kanserde prognostik faktörler önem taşımaktadır ve bu konuda yapılacak daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal cancer is the most common cancer of the gastrointestinal tract. It seems the third most common cancer in men after prostate and lung, in women after breast and lung cancer. Colon cancer is the third most frequent type of cancer among all cancers in our country. In colon cancers, there are many biological, molecular, genetic and tissue origin prognostic factors which determines the prognosis of the cancer except stage of the disease. Among these, vascular invasion, number of involved regional lymph nodes and preoperative CEA level are the prominent factors. In this study, we aimed to invastigate personal, clinical, tumoral and treatment characteristics which may be associated with long personal survival of metastatic colon cancer. Materials and methods: In this study, 103 patients who admitted to Karadeniz Technical University Medicine Faculty Oncology clinic or inpatient at Oncology service and had diagnosed with metastatic colon cancer in between 2010 and 2016. Age, gender, family history, place of residence, smoking, aspirin use, comorbidities, performance status, tumor stage, tumor localization, whether primary surgery is performed, which chemotherapy is used, targeted therapy use, K-RAS status, CEA value, biochemical parameters (albumin, LDH, ALP, platelets) were determined and overall survival rates were evaluated among patients enrolled in the study. Later, the multivariate analysis (cox regression analysis) applied to significant factors. Findings: According to univariate analysis of metastatic colorectal cancer, surgery to primary tumor, targeted treatment intake, combined chemotherapy intake, age