Memedeki mikrokalsifikasyonların karakterizasyonunda dijital zumlama ile magnifikasyon grafisinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of digital zooming with magnification graphy in the characterization of breast microcalcifications
- Tez No: 462580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Purpose: The purpose of this study is to compare the diagnostic effectiveness of the digital zooming technique with magnification graphy in microcalcifications. Materials and Methods: Between January 2013 and March 2015, 57 patients who applied to our unit and were diagnosed with microcalcifications on diagnostic or screening mammography and had a definite diagnosis were included in the study. The cases were evaluated in terms of calcification morphology, distribution, BI-RADS category and probability of malignancy as percentage on digital mammography and magnification images by three radiologists with different mammographic imaging experience. Kappa and ROC analysis were used in the statistical evaluations. Results: There was a low-to-moderate level of compliance for morphology and distribution parameters between the radiologists both on the magnification graphies and digital zooming. Sensitivity and specificity were %61-84 and %32-68 for digital zooming and %92-100 and %34-55 for magnification graphy, respectively.The sensitivity of the magnification graphy for three radiologists was about 20% higher than the digital zooming.
Özet (Çeviri)
Amaç: Bu çalışmanın amacı, mikrokalsifikasyonlarda dijital zumlama tekniğinin tanısal etkinliğini magnifikasyon grafisi ile karşılaştırarak ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2013- Mart 2015 tarihleri arasında ünitemize başvuran, tanı veya tarama amaçlı yapılan mamografide mikrokalsifikasyon saptanan ve magnifikasyon grafisi alınan olgulardan kesin tanı almış 57 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların standart dijital mamografi ve magnifikasyon görüntüleri farklı meme görüntüleme tecrübesine sahip üç radyoloji uzmanı tarafından mikrokalsifikasyonların morfolojisi, dağılımı, BI-RADS kategorisi ve yüzde olarak malignite olasılığı açısından değerlendirildi. İstatistik değerlendirmelerde Kappa ve ROC analizi kullanıldı. Bulgular: Morfoloji ve dağılım değerlendirmede gerek dijital zumlama gerekse magnifikasyon grafilerinde radyologlar arası uyum düşük-orta düzeyde bulundu. Duyarlılık ve özgüllük sırasıyla dijital zumlamada %61-84 ve %32-68, magnifikasyon grafisinde %92-100 ve %34-55 idi. Üç radyolog için de magnifikasyon grafisinin duyarlılığı dijital zumlamadan yaklaşık %20 yüksek bulundu.