Sağlık sistemi paydaşlarının sağlık sigortası algısının ölçülmesi; Edirne ili örneği
Sağlik si̇stemi̇ paydaşlarinin sağlik si̇gortasi algisinin ölçülmesi̇; Edi̇rne i̇li̇ örneği̇
- Tez No: 462739
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, Health Care Management, Insurance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma sağlık sistemi paydaşlarının kamusal/sosyal sağlık sigortası arzusu ve algısının ölçülmesi ve bu algının katılımcıların demografik verilerine göre değişiklik gösterip göstermediğini ölçmek amacıyla hazırlanmıştır. Ölçülen sosyal sağlık sigortası algısının yüksek olması durumunda katılımcıların, oranlarının artması olası vergi ve primleri ödeme iradesinin olup olmadığını ölçmek de çalışmanın amaçları arasındadır. Edirne ilindeki sağlık çalışanları çalışma evreni olarak kabul edilmiş, il merkezi ve ilçelerin nüfusları baz alınarak kümelenmiştir. Yeterli örneklem sayısı 349 olarak hesaplanmıştır. 351 katılımcıya ulaşılmış anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında sağlık hizmeti kullanımı ve sağlık hizmeti finansmanı faktörlerini içeren, araştırmacı ve tez danışmanı tarafından oluşturulan sağlık sigortası algısı ölçüm skalası kullanılmıştır. Toplanan veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek çalışmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonucunda sağlık sigortası algısının; kadınlarda daha yüksek olduğu, yaş ilerledikçe azaldığı, lisansüstü eğitimi olan bireylerde daha yüksek olduğu, aylık geliri yoksulluk sınırının üzerinde olan bireylerde daha düşük olduğu, hane halkı sayısının artmasına paralel olarak algının da yükseldiği bulgularına ulaşılmıştır. Katılımcıların sosyal sağlık sigortası algısı ve isteği genel ortalama olarak yüksek düzeyde bulunmuştur. Katılımcıların sosyal sağlık sigortasının sürdürülmesi için vergi ve prim oranlarının artmasına razı olmadıkları, sosyal sağlık sigortası finansmanı konusunda sağlık çalışanlarının bilinçli olmadıkları görülmüştür. Araştırma sonucunda ulaşılan veriler değerlendirilerek ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure desire and perception of health system shareholders about public/social health insurance and to measure whether these desire and perception varied according to the demographic data of the study participants. It is also one of the purpose of the study to measure whether there is a willingness to pay the possible taxes and premiums in case of measured social health insurance perception is high. Universe of the study consists of health workers in Edirne Province and in its' districts. According to their population, universe were stratified. Therefore, adequate number of sample was calculated as 349. 351 participant were included in the study. Data were collected by using health insurance perception scale which was composed by the researcher. The scale has two factors as health service utilization and healthcare financing. Hypotheses were analysed by using appropriate statistical tests. Results of the analyses are as follows; public health insurance perception is higher among woman, higher in highly educated people, lower in individuals with monthly income above the poverty line. It is correlated with the increase in the number of households and it increases as age of participants decreases. Participants' perception and desire for social health insurance was found at high level. They are not willing for increasing of tax and premium rates to sustain public health insurance system. It was found that health workers are not conscious about financing social health insurance.