Mersin Yenişehir ilçesi, Doğuda Müftü Dersi,Batıda Üniversite caddesi,Kuzeyde Mersin-Tarsus Otoyolu,Güneyde Akdeniz ile sınırlanan alanda bulunan zemin ve kaya türlerinin geoteknik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of Geotechnical Characteristics of soil and rock types bounded by Müftü Creek to the East, Motorway of Mersin-Tarsus to the North, University Street of the West, Mediterranean of the South in Yenişehir district, Mersin
- Tez No: 462760
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesinde bulunan Mersin İlinin merkezinde yer alan, Batısında Mezitli ilçesi, doğusunda Akdeniz ilçesi, kuzey doğusunda Toroslar ilçesi bulunan Yenişehir İlçesi'nin Jeolojik-Geoteknik özelliklerinin belirlenmesi sonucunda yerleşime uygunluk değerlendirmesinin yapılması amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında inceleme alanında ayrıntılı jeolojik, jeofizik ve geoteknik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu veriler kapsamında inceleme alanında yer alan litolojik birimlerin yanal ve düşey yöndeki dağılımları, elastik ve dinamik parametreleri, mühendislik özellikleri değerlendirilerek zemin ve kaya türlerinin geoteknik özellikleri belirlenmiştir. Arazi çalışmaları kapsamında, birimlerin yanal ve düşey yöndeki değişimleri, mühendislik özellikleri, su durumu ve geoteknik parametreleri saptamak amacıyla, inceleme alanında 195 (yüz doksan beş) adet, 15.00 m. derinliğinde, toplam 2925.00 metre araştırma sondajı açılmıştır. Bu sondajlardan alınan numuneler üzerinde yapılan elek analizleri ve atteberg limitleri deneyleri sonucunda olarak CH (yüksek plastisiteli kil), CI (orta plastisiteli kil), CL (düşük plastisiteli kil), SM (kumlu silt), SC ( killi kum), SP ( kötü derecelenmiş kum), SW (iyi derecelenmiş kum), GC (çakıllı kil), GM (çakıllı silt) ve kaba taneli olarak GW (iyi derecelenmiş çakıl), GP (kötü derecelenmiş çakıl) zemin sınıfında zeminler tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında jeofizik yöntemlerden MASW yöntemi uygulanarak 65 noktada 1. Tabaka, 2. Tabaka ve 3. Tabaka için sonuçlar elde edilmiştir. İnceleme alanında yapılan 65 adet sismik çalışması sonucunda elde edilen zemin hakim titreşim periyodu değeri To= 0.21 – 0.86 sn aralığındadır. Ayrıca yine aynı çalışmanın sonucunda zemin büyütmesi değeri DI=1.14–2.57 aralığında bulunmuştur. Bu değerlere göre tehlike düzeyi A(düşük) – B(orta), zeminin spektrum karakteristik periyotları değeri TA=0,15 – 0,21 aralığında, TB=0,30 – 0.86 saniye aralığında bulunmuştur. Çalışma sahasında yapılan sismik çalışmalar sonucunda tüm binalar için, yapılan sondajlar, jeofizik ölçümler ve sondajlardan alınan numunelere laboratuvar ortamında uygulanan çeşitli zemin deneyleri ile inceleme alanının Jeolojik-Geoteknik özellikleri belirlenmiş olup, oturma ve sıvılaşma riskleri alınan bu sonuçlar ışığında değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması, inceleme alanında inşaatı gerçekleştirilecek olan yapıların projelendirilme aşamasında zemini tanımlamak için büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to determine settlement suitability as a result of determination of geological-geotechnical characteristics of Yenişehir District located at the center of Mersin province in the Eastern Mediterranean Region of Turkey, Mezitli District in the west, Mediterranean region in the east, and Toroslar District in the north east. Detailed access to the study area, geophysical and geotechnical studies were carried out. Within the scope of this data, the lateral and vertical distributions of the lithological units in the study area, the elastic and dynamic parameters, the geotechnical properties of the ground and rock types were determined by evaluating the engineering properties. Within the scope of the field studies, 195 (one hundred ninety five) units, 15.00 m. In the study area were surveyed in order to determine the lateral and vertical changes of the units, engineering characteristics, water status and geotechnical parameters. Depth, a total of 2925.00 meters of exploration drilling was opened. Sieve analyzes and atteberg limit tests on the samples taken from these boreholes were carried out as a result of tests such as CH (high plasticity clay), CI (medium plasticity clay), CL (low plasticity clay), SM (sandy silt) Ground gravel (GW), GP (poorly graded gravel) grounds have been identified as gravel (graded sand), SW (well graded sand), GC (gravel clay), GM (gravel silt) and coarse grained. Within the scope of the study, MASW method was applied from geophysical methods to obtain results for 1st, 2nd and 3rd layers at 65 points. The ground dominant vibration period value obtained as a result of 65 seismic studies in the study area is in the range of To = 0.21 - 0.86 sec. Also the same study suggests that the soil amplification values Di = 1.14 - has to 2:57 range. According to these values, hazard level A (low) - B (medium), ground spectrum characteristic period values TA = 0,15 - 0,21 and TB = 0,30 - 0.86 seconds. For all buildings as a result of seismic studies conducted in the study area, via drilling, geophysical measurements and the examination area with various soil tests performed in the laboratory on samples taken from drilling Geological The geotechnical properties were determined, taken sitting and liquefaction risk these results are interpreted in the light. This thesis study will be of great help in defining the area in the design phase of the structures that will be constructed in the study area.