Tekrarlayan fertilizasyon başarısızlıklarında kalsiyum iyonoforun etkisi
The effect of calcium ionophoron in repetitive failures of fertilization
  1. Tez No: 462759
  2. Yazar: MELDA ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NEZİH HEKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tekrarlayan Fertilizasyon Başarısızlıklarında Ca++ iyonoforun Etkisi Amaç: İntra sitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) sonrası total fertilizasyon başarısızlığı, sperm veya oosit kaynaklı pek çok faktörden kaynaklanabilir. Genel olarak total döllenme başarısızlığını engellemek amacıyla farklı yöntemler geliştirmiştir. Bu yöntemlerden biri olarak kullanılan kalsiyum iyonofor (Ca++ İyonofor), ICSI sonrası hücre içi kalsiyum miktar artışını sağlayarak yumurta aktivasyonunu arttırmaktadır. Ca++ iyonofor embriyo kültür ortamlarında rutin olarak bulunmamaktadır. Özel bir teknikle kültür ortamlarına eklenerek yumurtaların aktivasyonunu sağlanmaktadır. Meteryal – Metot: Bu çalışmada tekrarlayan fertilizasyon başarısızlıkları (en az iki kez tüp bebek denemesi olan hastalar) olan 50 çift Ca++ iyonofor uygulanan, 50 çift Ca++ iyonofor uygulanmayan toplamda 100 çift hasta iki grup olarak incelenmiştir. Her iki grupta da ICSI'den 20 saat sonra yapılan fertilizyon kontrolünde pronükleus değerlendirmesi yapılıp, embriyo transferini takiben elde edilen gebelik oranları değerlendirilmiştir. Bulgular: Yapılan değerlendirmede total fertilizasyon başarısızlığı yaşayan hastalara, oosit aktivasyonu amacıyla yapılan Ca++ iyonofor uygulamasının fertilizasyon oranları üzerinde etkili olduğu söylenebilse bile canlı doğum oranlarıyla ilgili fikir sahibi olabilmek için daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The total fertilization failure after intra-cytoplasmic sperm injection (ICSI) can be caused by various factors of sperm or oocyte. In general, in order to prevent fertilization failure, various methods have been developed. Being one of these methods is calcium ionophore (Ca++ Ionophore) can elevate oocyte activation by increasing intracellular calcium levels. As a rutine, there is no Ca++ Ionophore in culture media. It can be added into culture media with a special technique and elevate oocyte activation. Materials and Method: In this study, 100 couple, who have had recurrent pregnancy failure (the patients had at least two unsuccessful vitro fertilization (IVF) try, was searched and divided in two groups as Ca++ ionophore used (n=50) and no Ca++ Ionophore used group (n=50). 20 hours afterICSI the pronucleus assessment has been done for the fertilization control and after the embrio transfer the pregnancy rateshave been evaluated for both groups. Results: In the assessment, although it can be said that, Ca++ Ionophore usage in the patients who had total pregnancy failure in order to increase oocyte activationis effective to improve fertilization, further studies are needed to have an opinion about live birth rates.