Gelir dağılımında adaleti sağlamaya yönelik politikalar SYDV'nin Adıyaman ili üzerine etkileri
Income in the distribution of justice to provide the effects of the government policy in the province of Adıyaman
  1. Tez No: 462795
  2. Yazar: SEMRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez çalışmamızda, ülkemizde yoksulluk nedenlerini ve yoksulluğu ortadan kaldırmaya yönelik politikalar, gelir politikaları üzerinde durulmuş, gelir dağılımında adaleti sağlamada sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının etkileri incelenmiştir. Bu konuda, Devlet eliyle vatandaşlar arasındaki gelir dağılımındaki adaletsizliğin asgari düzeye indirilmesi konusunda yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların ne tür sonuçlar doğurduğunu artı ve eksileri üzerinde durduk. Sonuç olarak yaptığım literatür araştırmasında sosyal yardımların bir ülkedeki gelir dağılımında adaleti sağlamaya olumlu yönde katkı yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our thesis study, the reasons of the poverty and removing aımed to policy, income policy are Dwelled upon and to ensure the justice in the distribution of income, the social welfare and solidarity proficiensts are examined we Dwell upon. Studies about lowering the in justice of income to minimum level between state assisted citizens and what kind of results that these studies lead to and their pros and cons. As a result of the literature research that I did , social welfare contributes positively to get the justice of income distribution in a country.