Katma Değer Vergisinin 'vergiyi doğuran olay' başlıklı bölümü ve Vergiyi doğuran olayda özellik gösteren durumlar
The value added tax Act, 'taxable event' section, and the subjet of the thesis of taxable property in the cicumstances.
- Tez No: 462797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Katma Değer Vergisinin“vergiyi doğuran olay”başlıklı bölümü ve Vergiyi doğuran olayda özellik gösteren durumlar tezin konusu¬nu oluşturmaktadır. Vergilendirme sürecinin ön koşulunu oluşturan vergiyi doğuran olaydır. Vergiyi doğuran olay ile başlayan vergilendirme süreci, idarenin tarh, tahakkuk ve tebliğ işlemleri ile somutlaşarak kesinlik kazanmakta ve tahsil edilmesiyle de sona ermektedir. Bu sebeple vergiyi doğuran olayın doğru olarak ve zamanında saptanması oldukça önemlidir. Bu noktada da söz konusu vergiyi doğran olayın ve dolayısıyla vergininin doğduğu zamanın tespiti gerekmektedir. Katma Değer Vergisinde vergiyi doğuran olay konusunda ortaya çıkan sorun¬ların esas nedeni, KDV Kanunu ve diğer Vergi Kanunları arasındaki uyuşmazlıklar oluşturmaktadır. Çalışmamızda bu doğrultuda tespitlerde, değerlendirmelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The value added tax Act,“taxable event”section, and the subjet of the thesis of taxable property in the cicumstances. It is the tax-inducing event that constitutes the prerequisite for performing taxation transactions. The process of taxation and the taxation process is gained by the implementation of the assessment, the accrual and the notification, and it ends with the collection. For this reason, it is very important to determine correctly and in a timely manner. The last part of the thesis shows the status of taxable property is divided into events. Value added tax on the taxable event is the root cause of the problems that arise, KDV code and other tax laws constitute the differences between the conflicts. İn our study we identifed in this direction, consideration is made