Çocuk ihmalinin önlenmesine yönelik anne eğitim programının etkililiği
The effectivity of mother education program for the prevention of child neglect
  1. Tez No: 462830
  2. Yazar: UTKU BEYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmada, çocuk ihmalinin önlenmesine yönelik olarak hazırlanan anne eğitim programının etkililiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Öntest-sontest-kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu, araştırmada yer almayı kabul eden 24 anne ve çocukları oluşturmuştur (12 anne ve 12 çocuk deney grubu, 12 anne ve 12 çocuk kontrol grubu). Araştırmada, çocuklara ve annelerine ait sosyodemografik özellikler ve aile özelliklerine ilişkin bilgileri değerlendirmek amacıyla araştımacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”, annelerin ihmal davranışlarını değerlendirmek amacıyla“Çok Boyutlu İhmalkar Davranış Ölçeği Ebeveyn Formu”ve çocukların ihmal yaşantılarını değerlendirmek amacıyla da“Çok Boyutlu İhmalkar Davranış Ölçeği 10-15 Yaş Çocuk Formu”uygulanmıştır. Araştırmada sonuç olarak, deney ve kontrol grubundaki annelerin Çok Boyutlu İhmalkar Davranış Ölçeği ön test ve son test puanları incelendiğinde, kontrol grubundaki annelerin ön test ve son test puanlarında istatistiksel açından anlamlı (p>.05) bir farklılık görülmezken, ihmalin önlenmesine yönelik uygulanan eğitim programı sonrasında deney grubundaki annelerin ön test ve son test ihmalkar davranış puanlarında anlamlı (p.05) bir farklılık görülmemiştir. Araştırma sonucunda, çocuk ihmalinin önlenmesine yönelik anne babalara, çocuk ihmali konusunda çalışan uzmanlara, kurum ve kuruluşlara ve araştırmacılara yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present research, to examine the the effectivity of mother education program for the prevention of child abuse is aimed. The study group of the research, in which pretest-posttest-retention test was used as the research design, is consisted of 24 mothers and their children who agreed to participate in the study (12 mothers and 12 children in the experimental group, 12 mothers and 12 children in the control group).In the study, to collect socio-demographic information about children and their mothers an“Individual Information Form”, developed by author, is administered. In order to assess the neglectful behaviors of the mothers the Parent Form of Multidimensional Neglectful Behavior Scale and in order to assess the neglect experiences of children the 10-15 Year Old Child Form of Multidimensional Neglectful Behavior Scale are administered.