Türkiye'de 2008-2015 yılları arasındaki anne ölüm oranı verilerini etkileyen faktörlerin panel veri analizi ile incelenmesi
The investigation of factors affecting maternal mortality data with panel data analysis between 2008-2015 in Turkey
  1. Tez No: 462857
  2. Yazar: ELİF ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL KENAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, anne ölüm oranlarını etkileyen faktörler panel veri analizi yöntemi kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, Türkiye'deki İBBS-1 bölgelerine ait 2008-2015 yılları arasındaki anne ölüm oranları ve anne ölüm oranlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Veri seti Türkiye İstatistik Kurumu Resmi Web Sitesi ve T.C. Sağlık İstatistikleri Yıllıkları'ndan elde edilmiştir. Stepwise regresyon yöntemi ile bağımsız değişkenler seçilerek en uygun model belirlenmiştir. Model tahminlerinde sabit etkiler ve rasgele etkiler varsayımlarına uygun panel veri analizi tahmin yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sabit etkiler modeli ve rasgele etkiler modeli tahminleri karşılaştırılarak uygulamada kullanılan veriler için en uygun model rasgele etkiler modeli olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, factors affecting maternal mortality ratios have been tried to be determined using panel data analysis method. For this purpose, maternal mortality rates and factors affecting maternal mortality ratios of the NUTS-1 regions in Turkey between 2008 and 2015 have been examined. Data set The Turkish Statistical Institute Official Web Site and T.C. Health Statistics obtained from Annuals. Stepwise regression method has been used to select the most suitable model by selecting independent variables. In model estimates, panel data analysis estimation methods are used according to the assumptions of fixed effects and random effects. As a result of the analyzes, the random effects model has been chosen as the most appropriate model for the data used in the application by comparing the fixed effect model and the random effects model predictions.