Samsun ve çevresinde yaşayan erkek bireylerde yaşam biçiminin semen parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Men's individual lifestyle living in the vicinity of samsun and the investigation of the effect on semen parameters
  1. Tez No: 462882
  2. Yazar: MUHARREM BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sanayileşme, teknolojik gelişmeler hayatı kolaylaştırdığı gibi insan sağlığı üzerinde, göz ardı edilemez olumsuz etkilere neden olmaktadır. Özellikle çevresel etmenlere oldukça duyarlı olan üreme sistemi en çok etkilenen sistemlerdendir. Gün geçtikçe üreme teknikleri ile çocuk sahibi olmak için sağlık kurumlarına başvuran çift sayısı artmaktadır. İnfertil çiftler değerlendirilirken erkek ve kadın iyi değerlendirilmeli ve yaşam biçimi davranışları (sigara, alkol, madde bağımlılığı, beslenme), mesleği (çevresel maruziyet, stres), boş zamanları değerlendirme şekilleri (telefon, diz üstü bilgisayar kullanımı vb.) ya da sağlıklı yaşam biçimi olarak düşünülen bazı davranışları (sauna, jakuzi, hamam vb.) sorgulanmalıdır. Bu çalışmanın amacı erkek fertilitesinde riskli olabilecek yaşam biçimi davranışlarını değerlendirerek bunların sperm kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Semen örnekleri androloji laboratuvarına başvuran toplam 133 hastadan elde edilmiştir. Hastaların risk oluşturacak yaşam biçimi sorgulanmıştır. Semen analizi WHO kriterlerine göre yapılmıştır, Makler kamara ile sperm sayımı, Diff-quick boyama tekniği kullanılarak sperm morfolojisi değerlendirilmiştir. Hastalardan 63 kişinin sigara kullanmadığı (%47), 17 kişinin günde ≥20 adet kullandığı (%13), 53 kişinin ise günde
Özet (Çeviri)
Industrialization, technological developments, have facilitated human life but there are unavoidable adverse effects on human health. The reproductive system, which is particularly sensitive to environmental factors, is the most affected system. The number of couples who refer to health institutions in order to have a baby with reproductive techniques is increasing. When infertile couples are evaluated, their lifestyle behaviors, occupation, forms of evaluation of leisure time or some behaviors that are thought to be healthy should be questioned. The aim of this study is to evaluate the lifestyle behaviors that might be risky in male fertility and to investigate their effect on sperm quality. Semen samples were obtained from a total of 133 patients referred to the andrology laboratory. The lifestyle of the patients were questioned. Sperm counting was done with Makler counting chamber according to WHO criteria. Sperm morphology was assessed using Diff-quick staining technique. 63 of the patients, were non-smokers (47%), 17 people used ≥20 units per day (13%), and 53 people used