Yapay sinir ağları kullanılarak şifreleme yöntemlerinin performans analizlerinin gerçekleştirilmesi
Implementation of performance analysis of encryption methods using neural networks
  1. Tez No: 462909
  2. Yazar: SEVTAP TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜYA ŞAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Eski ve köklü bir geçmişe dayanan ve şifre bilimi olarak ifade edilebilecek olan kriptoloji, hızla gelişen teknolojiyle ortaya çıkan güvenlik açıklarının giderilmesi, verinin korunması gibi konularda oldukça önemli bir konudur. Günümüzde iletişim çoğunlukla elektronik veriler üzerinden yapıldığından izinsiz kişiler tarafından ele geçirilmemeleri için çeşitli protokoller ve şifreleme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında gizli anahtarlamalı klasik şifreleme yöntemlerinden bazıları (Ötelemeli Şifreleme, Sezar Şifrelemesi, Yerdeğiştirme Şifrelemesi, Doğrusal Şifreleme, Vigenere Şifrelemesi, Hill Şifrelemesi) MATLAB platformunda kullanıcı arayüz programları hazırlanarak gerçeklenmiş ve yapay sinir ağlarıyla şifreleme-şifre çözme işlemleri gerçekleştirilmiştir. İki farklı yöntemle yapılan çalışmaların performans analizleri, avantaj ve dezavantajlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında daha önce yapılan benzer çalışmalar taranmış, literatür araştırması yapılmış ve bulgular ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Cryptology, which can be expressed as encryption science and is based on an old and well-established past, is once again emerging as a means of protecting the security vulnerabilities and the data that are generated by the rapidly evolving technology. Today, communication is mostly supplied by electronic data, and various protocols and encryption methods have been developed for they are not captured by unauthorized persons. In this thesis study, some of the classical cryptographic methods (Shift Cipher, Ceasar, Cipher, Affine Cipher, Vigenere Cipher, Substitution Cipher, Hill Cipher) with public key cryptography have been implemented by preparing the user interface programs in MATLAB platform and encryption-decryption operations have been performed with artificial neural networks. Performance analyses, advantages and disadvantages have been examined in detail. In the scope of the thesis study, previously similar studies that have been scanned, literature research has been done and findings have been revealed