Do pension funds provide liquidity: Lessons from em countries
Emeklilik fonları ve piyasa likiditesi: Gelişmekte olan ülkelerden dersler
- Tez No: 463007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilgi ve Belge Yönetimi, Banking, Information and Records Management
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Finansal istikrar için uzun vadeli yatırımcıların önemi, finansal kriz sonrasında artış göstermiştir. Bu çalışma, 2004-2014 arası, 23 gelişmekte olan ülke verisini kullanarak, emeklilik fonlarının hisse senedi piyasası likiditesine etkisini araştırmaktadır. Özellikle, emeklilik fonlarının likidite arzına olan etkisinin kriz zamanlarında artış gösterip göstermediği incelenmektedir. Ampirik çalışma sonucunda; emeklilik fonlarının, i) hisse senedi piyasası likiditesini arttırdığına, ve ii) bu etkinin kriz zamanlarında daha güçlü olduğuna ilişkin kanıtlar bulunmuştur. Bulgular, politika yapıcılar ve global fon yöneticileri için önemli çıkarımlar içermektedir. Likidite arzı özellikle kriz zamanlarında piyasaların önemli bir fonksiyonu olduğundan, yatırımcı tabanında yabancı yatırımcılara ağırlık veren gelişmekte olan ülkeler, finansal piyasalarında yerli ve uzun vadeli yatırımcıların (emeklilik fonları) oranını arttırmalıdır. Otomatik katılım sistemi, emeklilik fonlarının büyümesine önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In response to the financial crisis, there has been increased attention on the importance of the long-term investors for financial stability. We contribute to this literature by investigating the role of pension funds on stock market liquidity, using a data set covering 23 EM countries over the period 2004-2014. In particular, we focus on whether liquidity supply by pension funds are more pronounced in periods of market turbulence. We find strong evidence that pension funds, i) supply liquidity in stock markets, and ii) liquidity provision effect is stronger in financial crisis times. Our findings have key implications for both policymakers and global fund managers. As liquidity provision is an important function of financial markets both in general and periods of market stress, EM economies that are relying heavily on foreign investors should increase domestic and long-term investor base (pension funds) in their financial markets. Auto-enrollment reform may provide a viable solution to increase pension fund size in EM countries.