Periferik sinir hasarı sonrası kurkumin ve maviyemişin aksonal rejenerasyon üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of curcumin and blueberry on axonal regeneration after peripheral nerve injury
  1. Tez No: 463080
  2. Yazar: ARİFE AHSEN KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖNGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Periferik sinir yaralanmaları travmatik durumlar sonucunda sinirlerin motor, duyusal ve otonom fonksiyonlarını çoğu zaman kaybettikleri durumlardır. Yaralanmaların olumsuz sonuçlar doğurması ve sık görülmesi sinir hasarının en aza indirilmesi ve tedavi edilmesi ile ilgili çalışmaların gerekliliğini gözler önüne sermiştir. Bu çalışma ile periferik sinir hasarı sonrası kurkumin maddesi ve maviyemişin aksonal rejenerasyon üzerine etkisinin stereolojik, histolojik ve elektrofizyolojik yöntemler kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Siyatik sinir hasarı yapılan sıçanlara 4 hafta boyunca 30 mg/kg intraperitoneal kurkumin (Sigma C1386) ve 4 g/kg gavaj yolu ile maviyemiş (Üçel Helvacılık) tedavisi uygulandı. 14. ve 28. günlerde Siyatik Fonksiyon Testi (SFİ) testi uygulandı ve EMG kaydı alındı. Işık mikroskobu altında stereolojik analiz ve elektron mikroskobu incelemesi gerçekleştirildi. Bulgular: Stereolojik yöntemler kullanılarak yapılan aksonal değerlendirme de zedelenme grubu ile maviyemiş grubu arasında ve kurkumin grubu arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. SFİ testinde gruplar arası anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Peripheral nerve injuries occur commonly loss of motor, sensory and autonomic functions of nerves as a result of traumatic conditions. The injuries have negative consequences and the frequent occurrence indicates the necessity of studies to minimize and cure nerve damage. This study aimed to analyse the axonal regeneration and healing effects of curcumin and blueberry using stereological and electrophysiological methods, after peripheral nerve injury. Material and Methods: After sciatic nerve crush injury, rats were treated with ip injection of 30 mg/kg curcumin (Sigma C1386) and with gavage (4 g/kg blueberry) (Üçel Helvacılık) during 4 weeks. 14th and 28th day after injury SFI analysis were carried out and EMG was recorded. Under light microscope stereological analysis and electron microscopy observation were performed. Results: There were not any significant differences between crush group and curcumin, blueberry. There are no significant differences between groups in SFI analysis.