Bağlanma ile depresyon ilişkisinde ontolojik iyi oluş ve duygusal zekanın aracılık rolü
Mediating role of ontological well-being and emotional intelligence in attachment and depression relationship
  1. Tez No: 463133
  2. Yazar: ARZU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Bağlanmanın depresyona olan etkisi ontolojik iyi oluş ve duygusal zeka aracı değişkenleri üzerinden incelenmiştir. Çalışma yaşları 14-19 arası değişen toplamda 512 öğrenciden oluşmakta olup bunlardan 218'i kadın, 294'ü erkek katılımcılardır. Bağlanma depresyon ilişkisini ontolojik iyi oluş ve duygusal zeka değişkeni aracılığı ile ölçmek amacıyla çalışmada, Anne-Baba ve Akran Bağlanması Envanteri (ABABE), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Duygusal zeka Özellik Ölçeği- Kısa Formu, Ontolojik İyi-Oluş Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada literatür kapsamında öne sürülen hipotezler araştırma verileri ile doğrulanmıştır. Yapılan yapısal model analizine göre, bağlanmanın ontolojik iyi oluş ve duygusal zeka üzerinden depresyon ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.. Tüm sonuçlar ilgili literatüre göre tartışılmış ve uygulamaya yönelik ileride yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the presented study, the mediatory roles of ontological well-being and emotional intelligenc was examined in the context of attachment and depression relationship. The sample consisted of individuals whose ages are ranged between 14 and 19 and those individuals are composed of 294 men and 218 female. The Inventory of Parent and Peer Attachment, Beck Depression Inventory (BDI), Emotional Intelligence Scale-Short Form, Ontological well-Being Scale were used. Hypotheses put forward based on the literature have been confirmed by the data. According to the structural equation modeling analyses made, it is concluded that attachment is related to depression through ontological well-being and emotional intelligence. The findings and their implications with suggestions for future research and practice were discussed according to relevant literature.