Bizans Karanlık Çağında polisin sonu, ekonomik düzen: Amorium örneğinde Ortaçağ Bizans kentleşmesi
End of polis in the Byzantine Dark Age, its economy: Amorium Byzantine urbanization in the Middle Ages
- Tez No: 463226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YANDIM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Geleneksel literatürde geç antik dönem ve/veya erken Bizans dönemi antik kent yaşamı ve özelliklerinin son dönemi sayılmaktadır. Genel anlayışa göre yedinci yüzyılda ilk olarak Pers ve ardından Arap akınları nedeniyle antik kent yaşamı sona ermiştir. Sürekli savaş durumu ve artan savunma ihtiyacı antik polisi küçük, surlu, kastron denilen Ortaçağ kent tipine dönüştürmüştür. Bu genel görüş kısmen doğru ve geçerli olmasına rağmen, Bizans kentlerinin dönüşümü konusunda halen oldukça basitleştirilmiş ve eksik bir model sunmaktadır. Buradan hareket ederek tez çalışması, antik kentlerin dönüşümüne etki eden faktörleri analiz etmeye çalışmıştır. Aynı zamanda geç antik dönemden erken Ortaçağ'ın sonuna kadar olan evreyi politik, sosyal ve ekonomik yönlerini de ele alarak değerlendirmiştir. Konuyla ilgili öncü bir çalışma sayılabilecek olan tez bu bağlamda, bir Ortaçağ kent modeli olarak antik Amorium'un topografyası ve mimari yapılarını söz konusu kentsel dönüşüme örnek olarak ele almıştır. Anahtar Sözcükler Polis, Kastron, Geç Antik Dönem, Karanlık Çağ, Ekonomi, Amorium, Bizans.
Özet (Çeviri)
In the conventional traditional literature the life of ancient polis demonstrates its last of the antique city-characteristics during the late antique and/or early Byzantine periods. This period came to an end in the seventh century first by the Persian attacks, later by the Arab invasions. The uniterraupted warfare and consequently a growing need for defence and security turned polis into a small, fortified units, i.e. the so-called medieval kastron. Although this common view has some truth and legitimacy, it still provides a quite simplified and incomplete model about the transformation of the Byzantine cities. Therefore this pioneer study analyses causes and factors which effect this transformation of polis and in the meantime it also epitomizes related topics from a political, social and economic point of views stretching from the late antique to the end of early Middle Ages. In this context the ancient city of Amorium as the model of medieval urban city and its urbanite topographies and its architecture provide the perfect example illustrating this phenomenon. Keywords Polis, Kastron, Late Antique Period, Dark Age, Economy, Amorium, Byzantine.