Geopolitics of Kirkuk and it's impact on the future of Iraq
Kerkük'ün jeopolitiği ve Irak'in geleceğin üzerine etkisi
  1. Tez No: 463237
  2. Yazar: WELDAN ABDULWAHAB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Irak, Birleşik Devletler tarafından 2003'teki işgalinden itibaren dünya medyasında devamlı gazete başlıklarına konu olan bir ülkedir. Ülke, hem etnik, hem de mezhepsel açılardan iç karışıklıkla zarar görmüştür. Kerkük'ün kuzey bölgesi, büyük petrol rezervlerine sahip olmasından dolayı, Irak'taki en ihtilaflı bölgelerden biri olmuştur. Diğer unsurların aleyhine olarak, güç dengesinin Kürtlerin tarafına kaydığı 2003 tarihinden bu yana bölge, Kürtler, Araplar ve Türkmenler arasında siyasi ve milliyetçi mücadelenin mecrası olmuştur. Birçok sebebin arasında, bu güç kayması, ülkede ve bölgedeki istikrarsızlığın ana sebeplerinden biri olmuştur. Kürtler petrol gelirlerine hükmetmeye devam ettikçe, ihtilaf sürecektir ve Türkiye ve İran gibi ülkelerin toprak bütünlüklerine bir tehdit oluşturması sebebiyle, bu önemli bölgesel güçleri de içine alacak bir şekilde, tüm bölgeyi alevlendirme potansiyelini taşımaktadır. Böylesine tehlikeli bir ihtilaftan kaçınmanın tek uygulanabilir çözümü ise, Kürtlerin ve Irak Hükümeti'nin farklılıklarını bir kenara koyup Irak'ın bütünlüğüne bağlı kalmaları ve Irak Anayasası'na saygı duymalarıdır. Bu tez çalışması, Kerkük üzerine odaklanarak, ülkedeki ihtilafların tarihini, sebeplerini, önemli oyuncularını, gelecekteki sonuçlarını anlatacak ve analiz edecek; Iraklıların ve bölgenin iyiliği için, ihtilafın çözülmesine ve Irak'ın istikrarlı, işleyen bir ülke olmasının sağlanmasına yönelik öneriler sunacaktır. Anahtar Sözcükler Kerkük, Kürt Politikaları, Irak Merkezi Hükümeti, DAEŞ, Petrol
Özet (Çeviri)
Iraq is a country that has been continuously generating headlines in the world media since its occupation by the United States in 2003. The country has been battered by internal conflict with both, ethnic and sectarian dimensions. One of the most disputed areas in Iraq is the northern province of Kirkuk. It has been a hotbed of political and nationalistic strife between Kurds, Arabs and Turkmens since 2003, the time when the power balance in the governorate shifted on the side of the Kurds to the detriment of the others. This, among many other problems, is one of the main reasons for instability in the country and region as well. As long as the Kurdish authorities advantage of petroleum revenues unilaterally, the conflict may prolong and even have the potential to inflame the whole region by involving major regional powers like Turkey and Iran because of its threat to the their territorial integrity. The only feasible solution to avoid such a dangerous conflict is for Kurds and Iraqi Government to stay loyal to the unity of Iraqand behave in accordance with the Iraqi Constitution. This thesis will narrate and analyze the history of the disputes in the country with a focus on Kirkuk, their reasons, major players, their future implications, and propose recommendations to resolve the conflict and make Iraq a stable and functioning country for the benefit of Iraqis and the region. Key Words Kirkuk, Iraqi Central Government, Kurdish Politics, Oil, ISIS