The impacts of mass migrations on immigration policy of Turkey
Kitlesel göçlerin Türkiye'nin göç politikasına etkileri
  1. Tez No: 463238
  2. Yazar: ÖZLEM PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez kitlesel göçlerin Türkiye'nin Göç Politikası üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye kurulduğu günden beri göç konusu ile meşgul olmaktadır. Üstelik Türkiye coğrafi konumu nedeni ile her zaman göç konusunda geçiş ülkesi veya ev sahibi ülke olagelmiştir. Coğrafi konumu ve yakın çevresindeki siyasi istikrarsızlıklar sebebi ile zaman zaman göç akışları ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Kitlesel göçlerin bir ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi yaşamına kontrol etmesi zor büyük etkileri olur. Bu nedenle, kitlesel göçlerin üstesinden gelebilmek büyük kaynak ve çaba gerektirir. Bu doğrultuda Türkiye karşılaştığı her kitlesel göç için, Türk-Yunan nüfus mübadelesinden Bulgaristan'dan gelen göçlerden ve en son Suriye'den gelen kitlesel akına kadar, ayrı kanun ve düzenleme yapmış ve farklı göç kurumları kurmuştur. Bu tezde Türkiye'nin aldığı kitlesel akınlar tarihsel olarak incelenecektir. Kitlesel göçlerin itici ve çekici etkenlerinin yanı sıra Türkiye'nin bu kitlesel akınlara verdiği karşılıklar da sunulacaktır. Bu tez, Türkiye'nin göç politikası oluşturma hususunda yeterli zaman ve kaynak ayırmadığını ve kapsamlı bir kanun oluşturup uzman bir kuruluş kurmaktansa kısa süreli çözümler uyguladığını ileri sürer. Ancak, bir yandan uluslararası kitlesel göçlerin artışı, diğer yandan Avrupa Birliği ile ilişkileri ve birliğe katılım süreci, son olarak Suriye'den mülteci akını ve bunu AB'nin kontrol etmek için uyguladığı baskı Türkiye'yi belli bir göç politikası benimsemeye zorlamıştır. Bunun yanı sıra, Türkiye coğrafi kısıtlama uygulayarak Avrupa dışından mülteci kabul etmemektedir. Ancak, bununla birlikte Türkiye farklı coğrafyalardan birçok mülteci akını ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Anahtar Sözcükler Coğrafi Kısıtlama, Kitlesel Akınlar, Göç Hukuku, Göçmenler, Türkiye‟nin Göç Politikası, Mülteciler
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of mass migrations on immigration policy of Turkey. Republic of Turkey has been engaged in migration issue since its foundation in 1923. In fact, due to her geographical location Turkey has always been a host and a transit country in migration. Therefore, Turkey has had to deal with migration flows at massive scale several times due to her geographic location and political instabilities in her neigbourhood. Obviously, mass migrations have great impact on the sociological, economical and political life of a country and they are extremely hard to be controlled. Therefore, it requires a lot of resources and effort by a country to cope with migration issues. In this vein, Turkey also has made several laws and regulations and established different commissions, institutions on specific migration flows such as concerning the exchange of populations between Greece and Turkey, migrations from Bulgaria or later on from Syria. In this thesis, mass influxes to Turkey are examined historically. The push and pull factors of mass migrations to Turkey are introduced besides Turkey's responses to these mass influxes. This thesis argues that Turkey couldn't secure efficient time and resources to the immigration issue and opted for short term solutions rather than making comprehensive law and establishing a special institution on migration for a long time. This was mainly because of both huge number of refugee influx from Syria as never seen before and European Union's pressure on Turkey have strong control on this refugee influx. Key Words Geographical Limitation, Mass Influxes, Migration Law, Immigrants, the Immigration Policy of Turkey, Refugees