Murtaza Mutahharî'de metafizik düşünce
Murtaza Motahhai's metaphysical thought
  1. Tez No: 463252
  2. Yazar: WAHİD AHMAD MAHDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada İran devriminin fikir öncülerinden birisi olan Murtaza Mutahharî'nin metafizik düşüncesi ele alınmıştır. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında metafizik teriminin etimolojisi, doğuşu, tanımı problemleri değerlendirilmiş; birinci bölümde düşünürün hayatı, eserleri ve etkisi ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde düşünürün varlık anlayışı; üçüncü bölümde ise vahiy, nübüvvet ve ahiret düşünceleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Düşünür hayatı boyunca kendi zamanında hakim olan maddeci felsefeye karşı koyarak ilâhî felsefeyi ( metafiziksel ) savunmuş, İslam düşüncesini İslam felsefesi ilkeleri üzerine dayandırarak, diyalektik materyalizm felsefesine karşı İslam düşüncesine üstünlük kazandırmıştır. Mutahharî varlığın asaleti ve cevhersel hareket düşüncesinden yola çıkarak bütün evrenin gerçek bir varlığa sahip oluşunu ve özü itibariyle bu maddi olan Evren'in maddi olmayan bir yöne hareket halinde olduğunu savunmaktadır. Bu maddi olamayan varlık da düşünürün açısından Tanrı'dır.
Özet (Çeviri)
This study has examined Murtaza Mutahhari's - one of leading figures of Islamic Revolution of Iran - thoughts on metaphysics. The study contains an introduction and three chapters. Etymology, development, and definition of metaphysics is explored in the introduction. Mutahhari's biography, scholarly works, and his influence are discussed in the first chapter. The second chapter of the study has dealt with the scholar's understanding of existence. Mutahhari's thoughts on revelation, prophethood, and hereafter are analysed in the third chapter. Throughout his life, the scholar defended the divine philosophy over prevalent materialistic philosophy of his time, and by grounding Islamic thought on the principles of Islamic philosophy, he proved the superiority of Islamic system of thought over the dialectical materialistic philosophy. Based on the quality of existence and substantial motion, Mutahhari argued that the whole universe has a real existence and in its essence, the material universe/being is in the state of motion toward the non-materialistic universe. From Mutahhari's point of view, this non-material existence is God.