Murtaza Mutahhari'de tanrı ve insan ilişkisi
The relationship between god and man in Morteza Motahhari
- Tez No: 884769
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İran'ın önemli düşünürü Murtaza Mutahhari insanlığa birçok değer katmış ve hür irade konusunu ele alarak, marksizim başta olmakla dünyanın diğer farklı felsefe okullarının yaşam için öne sürdüğü alternatifleri yeterli görmemiştir. Filozof Murtaza Mutahhari“Kamil İnsan”başlığı altında, İslam dininin bizlere sunduğu ama bu zamana kadar gölgede kalmış Tanrı ve insan ilişkisinden doğan, insanın kemale ulaşabilmesi düşüncesini en uygun alternatif görmüştür ve topluma sunmuştur. Kamil insan düşüncesi insani kavramlar bakımından felsefi temeli sağlam olmakla beraber hem de düşünsel olarak güçlü bir hakikat niteliği taşımaktadır. Mutahhari'nin düşüncesine göre İslamı'ın önerdiği kamil insanla, batı sosyal okullarının toplumlara ve devletlere önerdiği hipotez ve argumanlar arasında cok büyük farklılıklar var. Bu çalışmada Tanrı'nın varlığı, insan ve toplum ilşkisine dair çeşitli okulların sorunları ve idrak problemini konu ederek, M.Mutahhari'nin özgürlük yoluyla insanın kemale ulaşabilmesi düşüncesi bilim, felsefi ve irfani terimlerle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The outstanding thinker of Iran Murtaza Mutahhari added many values to humanity and, by addressing the issue of free-will, did not consider the alternatives put forward for life by Marxism and other different philosophical schools of the world as sufficient. Philosopher Murtaza Mutahhari, under the title of“The Perfect Man”, saw the most appropriate alternative and provided it to the society, the idea that man can reach perfection, arising from the relationship between God and man, which was presented to us by the religion of Islam, but has been overshadowed until now. The“Perfect Human”idea has a solid philosophical basis in terms of human concepts and also has a strong intellectual quality. According to Mutahhari's opinion, there are huge differences represented between Islam and the hypotheses and arguments offered by Western social schools to societies and states. In this study, by discussing the existence of God, the problems of various schools regarding the relationship between humans and society, and the problem of perception and touches on the idea of M. Mutahhari about achieving human perfection through freedom in scientific, philosophical and intellectual terms.