Detailed modeling and control of a 2-DOF gimbal system
İki eksen bir gimbal sisteminin detaylı modellemesi ve kontrolü
  1. Tez No: 463566
  2. Yazar: ERHAN POYRAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gimbal sistemleri çeşitli mühendislik uygulamalarında kullanılmaktadır. Uygulama alanları ve performans isterleri göz önüne alınarak bu sistemlerin yapısal konfigürasyonları tasarlanmaktadır. Bu sistemlerin temel hedefleri bir hedefe bakarken hareket eden bir platform üzerinde sistemin stabilize olması ve istenen konumlara yönlenmesidir. Bu tezde ilk olarak sürtünme, statik ve dinamik kütle dengesizliği gibi doğrusal olmayan dinamikler içeren iki eksen bir gimbal sisteminin detaylı matematiksel modeli Newton-Euler yaklaşımı ile elde edilmiştir. Ardından üç farklı kontrol yöntemi kurulmuştur. matematiksel model ve kontrolörler MATLAB'da uygulanmış ve performansları incelenmiştir. Son olarak benzetim ortamını görselle¸stirmek ve hedef takibi yapabilmek için MATLAB/Simulink 3-D Toolbox ile üç boyutlu sanal bir ortam kurulmuş ve basit bir hedef takip algoritması tasarlanmıştır. Tüm benzetim çalışmaları MATLAB/Simulink ortamında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gimbal systems are used in various engineering applications such as military systems. Their configurations are designed according to the types of application and desired performance requirements. The essential aim of these systems is to compensate the disturbance effects in order to stabilize LOS and positioning to the desired point. In this thesis, first, a detailed mathematical model of a 2-DOF gimbal system containing some nonlinear dynamic effects such as friction, static and dynamic mass unbalance is obtained by Newton-Euler approach. Next, three different controllers that are cascade proportional-integral (PI), global and local linear quadratic integral (LQI) have been constructed. The mathematical model and the controllers have been implemented in MATLAB and their performances have been investigated. In the final part of this study, in order to visualize and track a target in simulation, a 3-D virtual environment is constructed within MATLAB/Simulink 3-D Toolbox and a simple target tracking algorithm is designed to detect and track targets. All of these operations are simulated on MATLAB/Simulink environment.