Satellite orbit estimation using kalman filters
Kalman süzgeçleri kullanarak uydu yörünge kestirimi
  1. Tez No: 463585
  2. Yazar: MEHMET İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ORGUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde, uydu yörünge belirleme problemi, yer ve uzay kaynaklı değişik ölçümlere dayalı çeşitli tiplerde Kalman süzgeçleri kullanarak incelenmiştir. İlk olarak, Gauss başlangıç yörünge belirme metodunun performansı değerlendirilmiştir ve yeterince iyi kestirimler için gerekli ölçüm zaman aralığı değerleri belirlenmiştir. İkinci olarak, birkaç ölçüme dayanan filtre başlatma yöntemleri, sadece açılar, açılar ve mesafe, açılar ve Doppler ve tüm durum vektörü gözlem durumları için önerilmiş ve bunların performansları incelenmiştir. Üçüncü olarak, açılar ve mesafe ve tüm durum vektörü ölçümlerinin mevcut olduğu varsayılan örnek senaryolar için, genişletilmiş Kalman süzgeci (EKF), kokusuz Kalman süzgeci (UKF) ve sürekli-ayrık Kalman süzgecinin (CD-EKF) göreceli performans karşılaştırması yapılmıştır. Makul bir tahmin adımı ile çalıştırılan sürekli-ayrık Kalman süzgecinin ortalama karekök kestirim hatası ve hesaplama zamanı açısından en iyi sonucu verdiği gösterilmiştir. Sürekli-ayrık Kalman süzgecinin performansı, ortalama karekök hatası ile sonsal Cramer-Rao alt sınırı (PCRLB) karşılaştırılarak her ölçüm tipi için incelenmiştir ve sürekli-ayrık Kalman süzgecinin neredeyse etkin olduğu gösterilmiştir. Bunlara ek olarak, sadece açılar, açılar ve Doppler, açılar ve mesafe gözlem durumları için elde edilen göreceli yörünge belirleme performansları karşılaştırılmıştır. Sadece açılar ölçümünün yanında Doppler kullanılmasıyla pozisyon ve hız ortalama karekök hataları açısından kestirim performansını hayli geliştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca, ikinci bir gözlem istasyonunun (ilk istasyondan yeterince uzağa yerleştirilmiş) faydalılığı üzerinde çalışılmıştır. İkinci bir istasyon kullanmanın, özellikle mesafe ve Doppler verisi mevcut olmadığında kestirim performansında kayda değer bir iyileştirme sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, satellite orbit determination problem is investigated using various types of Kalman filters based on several ground and space based measurement types. First, the performance of the Gauss' method for initial orbit determination is evaluated and the measurement time separation values required for it to give sufficiently good estimates are determined. Second, filter initialization methods based on a few measurements are proposed for angles only (AE), angles and range (AER), angles and Doppler (AED) and full state observation cases and their performances are investigated. Third, comparison of the relative performances of extended Kalman filter (EKF), unscented Kalman filter (UKF) and continuous-discrete EKF (CD-EKF) is carried out for the sample scenarios assuming that AER and full state measurements are available. It is shown that continuous-discrete EKF running with a reasonable prediction step size, gives the best results in terms of root mean square (RMS) estimation error and computation time. The performance of the CD-EKF is further examined by comparing its RMS errors with posterior Cramer Rao Lower Bound (PCRLB) for all measurement types and it is shown that CD-EKF is almost efficient. In addition to these, relative orbit determination performances obtained using AE, AER and AED measurements are compared. It is shown that the use of the Doppler measurement in addition to angles only measurements significantly improves the estimation performance in terms of position and velocity RMSE's. Furthermore, usefulness of a second observing station (located sufficiently apart from first) is studied. It is found that using a second station provides a significant improvement in the estimation performance especially when the range and Doppler data are not available.