Numerical simulation of non-energetic reactive armors
Enerjiye sahip olmayan reaktif zırhların sayısal benzetimi
  1. Tez No: 463624
  2. Yazar: MERT CAN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Enerjiye sahip olmayan reaktif zırhlar, ağır zırhlı araçlarda ana zırh güçlendirici olarak geliştirilen reaktif zırhların bir tipidir. Şişen zırh olarak da adlandırılan enerjiye sahip olmayan reaktif zırhların çukur imlaların öldürücü etkilerine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Yapıları sandviç yapılar gibidir ve iki dış metal plaka arasında bulunan ara katmandan oluşmaktadır. Ara katman kauçuk veya polimerler gibi inert malzemelerden oluşmaktadır. Ara katman ve dış metal plakalar, bu zırhların savunma mekanizmasının ana bileşenlerini oluşturmaktadır. Mekanizmanın prensibi, çukur imla jeti ile ara katmanın etkileşimiyle oluşan şok dalgalarına bağlıdır. Çukur imla jeti ara katmana çarptığı zaman yüksek basınç oluşmakta ve metalik katmanların bölgesel şişmesine neden olmaktadır. Bu metalik katmanlar, şok dalgalarıyla hızlandırılmakta ve çukur imla jetinin hareketini bozmaktadır. Bu tez, şişen zırhların sayısal benzetimlerini içermektedir ve yüksek performanslı şişen zırhların (NERA-Non-energetic reactive armor) araştırılmasına odaklanmaktadır. Bu çalışmada, çukur imlaların şişen zırhlara penetrasyonunun AUTODYN yazılımı ile sayısal benzetimi yapılmıştır. Bu benzetimler sırasıyla jet oluşum ve jetin şişen zırha penetrasyon analizleri olmak üzere iki sıralı adımda gerçekleştirilmiştir. Jet oluşum analizi için iki boyutlu çok malzemeli Euler çözücüsü seçilmiştir. Daha sonra jet, jet penetrasyon analizi için iki boyutlu ve üç boyutlu Lagrange çözücüsüne aktarılmıştır. Zırh performansını etkileyen ara katmanın kritik malzeme parametreleri üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-energetic reactive armors (NERAs) are one type of reactive armors which are developed to reinforce main armors of heavily armoured vehicles. Non-energetic reactive armors also called as bulging armors are known to be effective against lethal effects of shaped charges. Their structures are like sandwich structures and consist of one intermediate layer between two outer metal plates. The intermediate layer is made of inert materials such as rubber or polymers. The intermediate layer and the outer metal plates are fundemental components of defensive mechanism of these armors. The principle of the mechanism depends on shock waves which are generated by the interaction of a shaped charge jet and the intermediate layer. When the shaped charge jet hits the intermediate layer, high pressure waves are generated which cause a localized bulging of the metallic layers. These metallic layers are accelerated by the shock waves and they distort the movement of the shaped charge jet. This thesis involves numerical simulations of the bulging armors and focuses on the investigation of high performance bulging armors (NERA-Non-energetic reactive armor). In this study, penetration of shaped charges into NERAs is simulated by using AUTODYN software. The simulations are performed in two consecutive steps which are respectively the formation of the jet and the penetration of the jet into the bulging armor. Two-dimensional multi material Euler solver of AUTODYN is chosen for the jet formation analysis. Then this jet is remapped to two and three-dimensional Lagrange solver for the jet penetration analysis. Critical material parameters of the intermediate layer that influence the performance of the armor are studied.