Minimal surfaces on three-dimensional Walker manifolds
Üç boyutlu Walker manifoldlarda minimal yüzeyler
- Tez No: 463684
- Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Lorentz Geometrisi'nin özellikle genel görelilik ve matematiksel kozmolojiyi içeren üzere, bir çok farklı, gelişen araştırma alanlarında yararlı olduğu görülmüştür. Paralel dejenere dağılımı karakterize kabul eden Walker manifoldları, Lorentz manifold yapısından türemiştir. Bu tezde, üç boyutlu Walker manifoldlar üzerindeki minimal yüzeyler üzerine çalıştık ve bu yapılar üzerindeki minimal yüzeyler için denklemler türettik. Özellikle, düzgün bir fonksiyon grafiği tarafından temsil edilen yüzeyler üzerinde çalıştık. Çalışmamız, bu denklemleri türetmek için kolay bir yöntem sağlayan Lorentz izotermal (eşışıl) koordinatlarla yakından ilgilidir ve bu koordinatlar manifold üzerindeki her yüzey için bölgesel olarak tanımlanmıştır. Minimal yüzeylerde ortalama eğriliğin sıfır olduğu gerçeğini ve seçilen koordinatlarla konumlanmış geometrik sınırlamayı kullanarak, karşılık gelen fonksiyonun belli şartlardaki minimal fonksiyon grafik sınıflaırını elde ettik.
Özet (Çeviri)
Lorentzian Geometry has shown to be very useful in a wide range of studies including many diverse research fields, especially in the theory of general relativity and mathematical cosmology. A Walker manifold descends from the structure of Lorentzian manifolds which is characterized by admitting a parallel degenerate distribution. In the present thesis, we investigate and derive the equations of minimal surfaces on three-dimensional Walker manifolds, with a particular interest on those surfaces which are represented by the graph of a smooth function. Our study is closely related with (Lorentzian) isothermal coordinates which provide an easier approach for deriving such equations, and they are locally defined for any surface on the underlying manifold. By using the well-known property of vanishing mean curvature for minimal surfaces, together with the geometric restrictions posed by the chosen coordinates, we obtain a class of graphs of functions which are minimal under certain conditions on the corresponding function.