Aralama ve kireçlemenin doğu kayını ince kök biyokütlesi üzerine etkisi (8 yıllık sonuçlar)
The effect of thinning and liming to on root biomass in oriental beech (Fagus orientalis Lipsky) stands (8-years results)
  1. Tez No: 463685
  2. Yazar: FATİH ERKELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma; genç doğu kayını meşcerelerinde kireçleme, şiddetli ve mutedil aralama denemelerinin kılcal ve ince kök biyokütlesindeki değişim miktarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı Artvin İli Hopa İlçesi Cankurtaran mevkiindedir. Asit karakterli topraklar üzerinde kurulu bulunan 25 yaşındaki doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky) meşcerelerinde 2008 yılında 18 adet deneme alanı tesis edilmiştir. Deneme alanlarında 400 m2 büyüklüğünde kontrol (3 adet), kireçleme (3 adet) mutedil aralama (3 adet), şiddetli aralama (3 adet), mutedil aralama+ kireçleme (3 adet) ve şiddetli aralama + kireçleme (3 adet) deneyleri yapılmıştır. 2008 yılında TUBİTAK TOVAG 108O113 nolu proje kapsamında alanların ince ve kılcal kök biyokütlesi tespit edilmiştir. Bu çalışmada ise aynı alanlardaki 2016 yılındaki ince ve kılcal kök biyokütle değerleri ölçülmüştür. Her bir deneme parselinde 4 adet olmak üzere toplam 72 adet kök örneği alınmış ve tartılmıştır. 2016 yılı itibarı aralama, kireçleme ve kontrol alanlarında toplam kök biyokütlesi miktarlarında artımlar olmuştur. İstatistiki analizler göstermiştir ki artımlar yıllara göre anlamlıdır. Ancak şiddeti ve kireçleme alanlarındaki toplam kök biyokütlesindeki artım kontrol alanlarına göre anlamlı değildir. Bu çalışma ile aralama ve kireçleme işlemlerinden sonra azalan kök rekabetinin sekiz yıl sonra yeniden başladığı anlaşılmıştır. Aralama kesimlerinin yeniden yapılması ve kireçleme ile desteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effects of the thinning intensity (modertae, heavy) liming on the root biomas in young oriental beech (Fagus orientalis Lipsky) stands located in Hopa/Artvin, Turkey. A total of 18 experimental study plots (each 20 m x 20 m) were randomly established in a homogenous manner in the stands of 25 year old oriental beeches. The treatments carried out on the plots were; thinning (moderate and heavy), liming (5 tons ha-1) and controls. Four root samples were selected in each plot (total 72 sample). Coarse root and fine root were measured in 2008 and 2016. The results showed that the total root biomass was increased between 2008 and 2016. According to liming, modertae thinning and heavy thinning treatments, these incerements were not significant in statistically. This study indicated that competation between the roots has started. Our suggest that should be re-liming and re-thinning.