Stokastik dalga denklemlerinin çözümlerinin matematiksel analizi
Mathematical analysis of solutions of stochastic wave equations
  1. Tez No: 463721
  2. Yazar: SIDDIK POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, doğrusal olmayan stokastik dalga denklemi çalışılmıştır. Bu amaçla ilk bölümde stokastik dalga denklemi ve tarihi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde çalıştığımız stokastik dalga denkleminin literatür bildirişleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise tez boyunca kullanacağımız temel matematiksel tanım, teorem ve lemmalar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, daha önceden çalışılmış polinom tipli doğrusal olmayan terim içeren bir stokastik dalga denkleminin çözümlerinin lokal ve global varlığı verilmiştir. Beşinci bölüm bu tezin orijinal kısmıdır. Dispersif ve dissipatif terimli doğrusal olmayan stokastik dalga denkleminin çözümünün matematiksel davranışı incelenmiştir. Çalışmamızda Lipschitz süreklilik ve doğrusal büyüme koşulları kullanılarak çözümün sonlu (lokal) ve sonsuz (global) zamanda var olup olmadığına bakılmıştır. Altıncı bölümde elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies nonlinear stochastic wave equations. For this purpose, information on both the equation and history of stochastic wave is presented in the first chapter. In the second chapter, the literature reports of the stochastic wave equation studied in this thesis are given. In the third chapter, we discuss the basic mathematical definitions, theorems and lemmas that will be used throughout the thesis. Presented in the fourth section are the local and global existence of solutions for a stochastic wave equation containing a previously studied polynomial type nonlinear term. The fifth chapter is the original part of this thesis. The mathematical behavior of the solution of nonlinear stochastic wave equation with dispersive and dissipative terms is investigated. In our work, we have investigated whether the solution is finite (local) or infinite (global) using the Lipschitz continuity and linear growth conditions. The results obtained are summarized and a number of suggestions are given in the sixth chapter.