Microwave assisted n-hexane reforming on Pt-based catalyst
Pt katalizörüne dayalı olarak mikrodalga destekli n-hekzan reformasyonu
  1. Tez No: 463750
  2. Yazar: MOHAMMED ALI SALIH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL DEMİR KIVRAK, DOÇ. DR. ARİF KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, benzin kalitesinin geliştirilmesi ve CO sıyırma voltametrisi yardımıyla Pt ve Pt-Au metallerinin kirlilik etkisinin katalizörlerle tasfiye edilmesi üzerine dayalıdır. Karbon nanotüp (CNT) destekli Pt ve Pt-Au katalizörler kullanılarak n-hekzan azaltılmış ve oktan sayısı arttırılmıştır. Katalitik nafta reformasyonu; petrol arıtımı ve nafta ham maddesini benzin için önemli bir faktör olan yüksek oktanlı reformatlara dönüştürmede kullanılan önemli endüstriyel süreçlerden birisidir. Model materyaller birçok katalitik kimyasal reaksiyonda sentezlenmiş, karakterize edilmiş ve incelenmiştir. Nanopartiküller ve nanopartikülleri destekleyen diğer materyallerin büyüklüğü, biçimi ve kompozisyonu değiştirildiğinde 50:50. Pt-Au oranının reaksiyon aktivitesinde ve seçiciliğinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. CNT destekli Pt ve Pt-Au katalizörleri NaBH4 indirgeme metodu tarafından dikkatli bir şekilde sentezlenmiştir. Bunun yanında katalizörler BET, EDX ve XRD araçları tarafından karakterize edilmiştir. Katalizörler NaBH4 indirgeme metodu kullanılarak hazırlanmıştır. Reaksiyon sıcaklığı 30 dakika boyunca 150°'de tutulmuştur. Katalizörler ayrıca XRD (x ışınları kırınımı), BET (Brunauer-Emmett-Teller), SEM-EDX (Küçük açılı x-ışınları saçılımı) gibi araçlar tarafından karakterize edilmiştir. Katalizör n-hekzan reformasyon performansı için oldukça yararlıdır.
Özet (Çeviri)
This study focused on the improvement of the quality of gasoline and enhancing Catalysts removing effect of contamination Pd and Pt-Au in as much as CO and upraise potential with CO stripping voltammetry. Practical aspects of catalyst deactivation with a focus on mechanisms of catalyst decay, prevention of deactivation, and regeneration of catalysts. Increasing octane number by the reduction of n-Hexane using Carbon nanotube (CNT) supported Pt and Pt-Au catalysts. Catalytic naphtha reforming is one of the key processes in petroleum refining, converting gasoline boiling range low-octane hydrocarbons to high-octane compounds which can be blended into gasoline. Other valuable by-products include hydrogen and cracked light gases. Model materials consisting of metal nanoparticles loaded onto oxide supports were synthesized, characterized, and investigated in a number of catalytic chemical reactions. By varying the size, shape, and composition of nanoparticle, as well as the material used to support the nanoparticles, it was found that 50 % Pt-Au changes to the catalyst can have enormous changes to the reaction activity and selectivity. CNT supported Pt and Pt-Au catalysts were carefully synthesized by NaBH4 reduction method. Furthermore, these catalysts were characterized by BET, EDX, and XRD. Catalysts were prepared by employing via using NaBH4 reduction method. Reaction temperature was kept at 150 °C for 30 minute. .Techniques discussed divided into synthetic, characterization. Synthetic techniques include nanoparticle and catalyst support material synthesis. Characterization includes various types of instruments X-Ray Diffraction X-RD, (Brunauer- Emmett-Teller) BET, SEM-EDX, Small angle X-ray scattering. The catalyst is very beneficial to the performance n hexane reforming activity.