Triticum spelta genotiplerinin kuraklık stresine dayanıklıklarının belirlenmesi
Determination of drought stress resistance of Triticum spelta genotypes
- Tez No: 463849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çevresel streslerden biri olan kuraklık, dünyadaki tarım alanlarının büyük bir bölümünde bitkisel üretimi sınırlayan önemli faktördür. Kuraklık bitkilerde büyüme üzerine olduğu gibi ürünün nitelik ve niceliği üzerine de önemli etki yapar. Bu tez çalışmasında 18 farklı T. spelta genotipinin kuraklığa karşı dayanıklılıkları sera koşullarında test edilmiştir. Tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulan sera denemesinde üç farklı kuraklık uygulaması (TK35, TK45 ve TK70-kontrol) yapılmıştır. Dane olgunlaşma döneminden sonra bitkiler hasat edilmiştir. Hasat edilen bitkilerde; tüm bitki verimi, tane verimi, 1000 tane ağırlığı, hasat indeksi, stres tolerans indeksi değerleri ile tane N, P, K, Fe ve Zn konsantrasyonları belirlenmiştir. Farklı kuraklık stresi koşullarında test edilen t.
Özet (Çeviri)
Drought is one of the major environmental stress factors limiting crop production on most parts of the world's agricultural land. Drought has an important effect on plant development as well as on the quality and quantity of the plant products. In this study, 18 different genotypes of T. spelta were tested for their drought-resistance under greenhouse conditions. This study was carried out by a complete randomized plot design with four replications and three different drought applications (FWC35, FWC45 and FWC70-control). The plants were harvested after grain-ripening stage.