Bazı susam (Sesamum indicum L.) genotiplerinin Tokat-Kazova ekolojik şartlarında ana ürün verim performanslarının belirlenmesi
Determination of the main product yield performance of some sesame (Sesamum indicum L.) genotypes in Tokat-Kazova ecological conditions
- Tez No: 463848
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KOÇ, PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. DURAN KATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Deneme Alanında, 2016 yılı vejetasyon döneminde bazı susam genotiplerinin Tokat–Kazova ekolojik şartlarında ana ürün verim performanslarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Deneme materyali olarak 12 çeşit (Muganlı-57, Gölmarmara, Osmanlı-99, Tan-99, Orhangazi-99, Sarısu, Tanas, Cumhuriyet-99, Kepsut-99, Arslanbey, Boydak, Hatipoğlu) ve 7 populasyon (Malatya, Kilis, Adana, Uşak, Balıkesir, Aydın, Denizli) kullanılmıştır. Deneme, Tesadüf Blokları Deneme Deseninde ve 3 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Çalışmada çıkış süresi 11.3-15.0 gün, çiçeklenme kadar geçen süre 45.0-52.0 gün, çiçeklenme süresi 61.0-69.0 gün, fizyolojik olum süresi 121.7-126.7 gün, bitki boyu 52.2-114.8 cm, dal sayısı 3.7-16.3 adet/bitki, bitkide kapsül sayısı 32.1-118.8 adet/bitki, kapsül uzunluğu 2.5-3.5 cm, kapsül eni 6.78-8.47 mm, kapsülde karpel sayısı 2 adet/kapsül, kapsülde tohum sayısı 35.7-66.8 adet/kapsül, bin tohum ağırlığı 2.6-3.4 g, protein oranı % 21.16-25.00, yağ oranı % 35.5-55.8, dekara tohum verimi 47.22-88.10 kg/da arasında değiştiği tespit edilmiştir. Dekara en yüksek tohum verimi 88.10 kg/da ile Arslanbey çeşidinde ve en yüksek yağ oranı % 55.8 ile Gölmarmara çeşidinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the yield performance of some sesame genotypes in the Tokat-Kazova ecological conditions in the experimental field of research and application farm of Gaziosmanpaşa University. As the experimental material, 12 cultivar (Muganli-57, Gölmarmara, Ottoman-99, Tan-99, Orhangazi-99, Sarısu, Tanas, Cumhuriyet-99, Kepsut-99, Arslanbey, Boydak and Hatipoğlu) and 7 populations, (Malatya, Kilis, Adana, Uşak, Balıkesir, Aydın and Denizli) were used. The study was designed in the Randomized Blocks Experimental Design with three replications. The mean values of the data obtained in the study were as follows: 11.3-15.0 days of emergence, 45-52 time to flowering, 61.0-69.0 days of flowering, 121.7-126.7 days of physiological succession, 52.2-114.8 cm of plant height, the number of capsules in the plant is 32.1-118.8, the size of the capsule is 2.5-3.5 cm, the width of the capsule is 6.78-8.47 mm, the number of carpels in the capsule is 2, the number of seeds in the capsule is 35.7-66.8, 1000 seed weight 2.6-3.4 g, the protein ratio is 21.16-25.0 % , oil ratio 35.5-55.8 %, and seed yield 47.22-88.10 kg/da. The it was determined highest seed yield was 88.10 kg/da Arslanbey and the highest oil content was 55.8 % in the Gölmarmara variety.