Kiraz fidanlarında yan dal oluşumu üzerine Cyclanilide uygulamasının etkisi
The effect of Cyclanilide applications in the nursery on latheral branching sweet cherry trees
  1. Tez No: 463855
  2. Yazar: TUĞÇE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, 25, 50, 75 ve 100 ppm Siklanilit (CYC) ile 250 ve 500 ppm Perlan (PR) uygulamalarının 0900 Ziraat kiraz çeşidi fidanlarında yan dal oluşumu ve gelişimi üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda kontrol fidanlarında fidan başına ortalama 2.9 adet yan dal oluşumu gözlenirken, CYC uygulamaları arasında ise yan dal sayısının 2.3 (50 ppm CYC) ile 3.8 (100 ppm CYC) arasında değiştiği gözlenmiştir. Kullanılan CYC dozlarından hiçbirinin, kontrole kıyasla, yan dal sayısında önemli bir değişime neden olmadığı belirlenmiştir. Benzer şekilde PR uygulamalarının etkisi de önemsiz bulunmuştur. Yan dal sayıları 250 ppm PR uygulamasında 3.1 adet, 500 ppm PR uygulamasında ise 2.8 adet olarak tespit edilmiştir. İlk yan dal yüksekliği açısından uygulamalar arasında büyük değişkenlik görülmesine rağmen aradaki farklar istatistiksek olarak önemli bulunmamıştır. Dal açılar değerlerinin 55.4º (100 ppm CYC) ile 47.2 º (50 ppm CYC) arasında değiştiği, hem CYC hem de PR uygulamalarının dal açısında önemli bir değişime neden olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca ortalama yan dal uzunluğu fidan çapı ve fidan boyu ölçümleri yapılmıştır. Bu değerler itibari ile de uygulamalar arasında değişkenlikler gözlenmesine rağmen aradaki farklar istatistiki olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 25, 50, 75 and 100 ppm cyclanilide (CYC) on 250 and 500 ppm Perlan (PR) on feather formation in nursery trees of 0900 Ziraat sweet cherry were investigated. While mean feathers numbers per tree was 2.9 in control treatment. It ranged from 2.3 (50 ppm CYC) to 3.8 (100 ppm CYC) in trees treated CYC. None of CYC concentration used in this study caused significant difference in the number of feathers, compared to control treatment. The effects of PR treatment on feathers numbers were also not significant. The number of feathers per tree was 3.1 in 250 ppm PR treatment and 2.8 in 500 ppm PR treatment. Although there were some variability among treatment in terms of height of first feather, the differences among treatments was not found significant. Crotch angles ranged from 55.4º (in 100 ppm CYC) to 47.2 º (in 50 ppm CYC) and both CYC and PR treatments did not caused a significant difference in crotch angles as compared to control. Additionally, mean feather length, leader length and trunk diameter of nursery trees were measured in the study and although there were some differences in these values among treatment, the differences were not found statistically significant.