Muş–Berce Alparslan Tarım İşletmesinin mekanizasyon düzeyinin ve enerji kullanım etkinliğinin belirlenmesi
Determination of mechanisation level and energy use efficiency of in Agricultural Enterprise of Mus-Berce Alparslan
  1. Tez No: 463862
  2. Yazar: OSMAN DAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ, DOÇ. DR. SEFA ALTIKAT, YRD. DOÇ. DR. HAKAN POLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma ile Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan ve ileri teknoloji tarım alet-makinalarına sahip Muş Berce Alparslan Tarım İşletmesinin agro-ekonomik yapısının, tarımsal mekanizasyon düzeyinin ve enerji kullanım etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. % 99.74 yağışa dayalı tarım yapılan işletmede, ortalama 209 kW gücünde ve 3.17 yaş ortalamasına sahip 6 traktör ile 5851.4 ha alanda beş yıldır toprak işlemesiz tarım yapılmaktadır. Hektara 0.22 kW traktör gücü ve bir traktöre 3.67 adet tarım aleti düşmektedir. Traktör başına 975.2 ha alan ve 1000 ha alana 1.03 traktör düşmektedir. Hasat hariç yakıt tüketim değerleri buğday ve arpada 15, aspirde 13 l/ha olarak gerçekleşmiştir. İşletmede tarımsal üretimde kullanılan tarım alet ve makinaları içerisinde en yüksek iş başarısının gübre serpme makinasında olduğu tespit edilmiştir. Enerji girdilerinde işletmenin toplam bitkisel üretimde enerji oranı 13.22 dir. En yüksek üç enerji girdisini; % 39.4 gübre, % 26.3 tohum ve % 14.1 makina imalat enerjisi oluşturmuştur. En düşük enerji girdisi ise insan işgücü (0.10 MJ/ha) olmuştur. Enerji etkinlik değerleri bakımından aspir, özgül enerji, enerji üretkenliği ve net enerji verimi bakımından da arpa en iyi sonuçları vermiştir. İşletmenin tüm üretiminin ortalama enerji oranı 5.82, özgül enerji 2.49 MJ/kg, enerji etkinlik değeri 0.44 kg/MJ ve net enerji verimi ise 43189.9 MJ olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed with the present study to determine agro–economic situation, agricultural mechanisation level and energy use efficiency in agricultural enterprise of Muş–Berce Alparslan founded in East Anatolia and equipped with advanced technologic agricultural tools and devices. In the farm where agricultural activities are conducted based on rainfall in the rate of 99.74 % using 6 tractors with the power of 209 kW and at the mean age of 3.17 years over an area of 5851.4 ha for 5 years without ploughing. Totally, 0.22 kW tractor power per unit area (ha) and 3.67 items of agricultural tools per tractor were seen in the facility. The rate of surface area per tractor is 975.2 ha and the number of tractors per 1000 – ha unit area is 1.03. Fuel consumption rate without harvest is 15 for wheat and barley, 13 l/ha for safflower. The highest work efficiency rate among the farming tools was found at the farm to be for fertilizer sprinkler. Energy rate for total plant production at the farm for energy inputs was found to be 13.22. The largest three energy inputs are fertilizer (39.4%), seed (26.3%) and tool manufacture (14.1). The lowest energy input is man power (0.10 MJ/ha). The best results for energy efficiency were found to come from the products safflower, specific energy, energy productivity and net energy efficiency and barley. Average energy rate of whole farm production is 5.82, specific energy is 2.49 MJ/kg, energy efficiency rate is 0.44 kg/MJ and net energy efficiency is 43189.9 MJ.