Muş ekolojik koşullarında toprak işlemeli ve toprak işlemesiz tarımda bazı aspir çeşitlerinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some safflower cultivars in soil with and without tillage in Mus ecological conditions
- Tez No: 484223
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, 2015 yılında Muş ekolojik koşullarında farklı toprak işleme yöntemlerinde bazı aspir çeşitlerinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Muş Berce Alparslan Tarım İşletmesinde bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma dört aspir çeşidi (Linas, Balcı, Dinçer ve Olas) toprak işlemeli ve toprak işlemesiz koşullarda 20 Nisan tarihinde kurulmuştur. Denemede bitki boyu, ana dal sayısı, ikincil dal sayısı, tabla sayısı, mahsuldar tabla sayısı, tablada tane sayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi, ham yağ oranı ve ham yağ verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre en yüksek tohum verimi 192.93 kg/da ile geleneksel toprak işleme uygulamalarda Olas çeşidinden, en yüksek ham yağ verimi 59.44 kg/da ile geleneksel toprak işlemenin yapıldığı uygulamalarda linas çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of tillage methods on yield and yield components of some safflower cultivars in Muş ecological conditions in 2015. The study was conducted in a split plot experimental design with three replications at the fields of Muş Berce Alparslan Tarım İşletmesi. In the study, four different safflower cultivars (Linas, Balcı, Dinçer and Olas) were sown in soil each with tillage and also without tillage (20 April). In this study, plant height, number of primary branches, number of secondary branches, heads per plant, number of fertile head, seeds per head, 1000 seed weight, seed yield, crude oil ratio and oil yield were investigated. According to the results of this research, the highest seed yield was found to be 192.93 kg/da from Olas safflower cultivar with conventional tillage and the highest crude oil yield was found to be 59.44 kg/da from Linas cultivar of conventional tillage sowing.