Yenidoğan indirekt hiperbilirubinemisinde bebek kan grubu dominansının araştırılması
Research about blood type dominance on indirect hyperbilirubinemia in the newborns
- Tez No: 463945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN KAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Anne ile bebeğin kan grubu uyuşmazlıklarının hemolize yol açarak indirekt hiperbilirubinemiye neden olduğu bilinmektedir, ancak bebeğin tek başına kan grubunun hiperbilirubinemi gelişimi açısından bir etmen olup olmadığı konusunda henüz bir araştırma yoktur. Bu çalışmanın amacı, indirekt hiperbilirubinemiye neden olabilecek altta yatan hastalığı olmayan yenidoğan bebeklerde, indirekt hiperbilirubinemi ile ABO kan grupları arasındaki ilişkiyi incelemektir. YÖNTEM: Bu çalışmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı yenidoğan yoğun bakım veya servisinde fototerapi tedavisi alıp etyolojide patoloji saptanmayan 37 hasta ve benzer tarihler içerisinde poliklinikliniğe başvuran sağlıklı 50 term yenidoğan kontrol grubu olarak seçilip, retrospektif olarak dosyalarında katılımcıların cinsiyetleri, yaşadıkları yerler, doğum tarihleri, kaç günlükken tedaviye başlandığı, anne yaşı, annenin gebelik sayısı, doğum kilosu, doğum şekli, doğum haftası, geliş kilosu, intravenöz mayi alıp almadığı, beslenme şekli, geliş bilirubin ve hematokrit değerleri, çıkış bilirubin ve hematokrit değerleri, direkt coombs testi, anne ve bebeklerin kan grubuna bakılarak aralarındaki ilişki araştırıldı. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya 87 yenidoğan dahil edildi. Vaka grubu 37, kontrol grubu 50 bebekten oluşmaktaydı. Vaka grubunun %48,6'sı kız, %51,4'ü erkek, kontrol grubunun %44'ü kız, %56'sı erkekti. Vaka grubunun %32,4'ü 0 kan grubuna, %40,6'i A kan grubuna, %18,9'u B kan grubuna ve %8,1'i AB kan grubuna sahipti. Kontrol grubunun %28'i 0 kan grubuna, %36'sı A kan grubuna, %26'sı B kan grubuna ve %10'u AB kan grubuna sahipti. Gruplar arasında istatistiksel olarak kan gruplarında anlamlı fark olmadığı saptandı (p=0,847). TARTIŞMA VE SONUÇ: Bu çalışmada sağlıklı term yenidoğan nonpatolojik sarılığının kan gruplarıyla ilişkisinin olmadığı görüldü. Vaka sayısı az olmakla birlikte 0 ve A kan grupları indirekt hiperbilirubinemi hastalarında daha sık, B ve AB kan grupları daha nadirdi. Daha fazla katılımcının olduğu çalışmalarla istatiksel anlam çıkabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: It ıs known that, blood type incompatibility between mother and newborn causes indirect hyperbilirubinemia by giving rise to hemolysis however, there is no research yet about newborn blood type itself only being a driver on the development of indirect hyperbilirubinemia The aim of this study is to investigate the relationship between ABO blood types and indirect hyperbilirubinemia in the newborns which have no underlying disease that may cause indirect hyperbilirubinemia. METHODS: In this study 37 patients, taking phototherapy treatment in neonatal intensive care unit or service and in the same period 50 healthy newborns applied to the polyclinics of Çanakkale Onsekiz Mart UniversityMedical Faculty Department of Pediatrics, has been chosen as the control group and parameters in participants' files such as gender, place of living, date of birth, on which day after birth the treatment has been started, age of the mother, time of pregnancy of the mother, birth weight, delivery method, week of birth, bilirubine at apply, whether or not fluid taken, nutrition method, bilirubine at apply and hematocrit values, bilirubine at discharge and hematocrit values, direct coombs test, blood types of mother and newborns, has been viewed retrospectively. Achieved data has been analyzed with SPSS 20.0 program. FINDINGS: 87 newborns have been included in this study. Case group was made up of 37 newborns and control group was made up of 50 newborns. 48,6% of the case group was baby girls and 51,4% of the group was baby boys, 44% of the control group was baby girls and 56% of the group was baby boys. 32,4% of the case group had blood type 0, 40,6% of the group had blood type A, 18,9% of the group had blood type B and 8,1% of the group had blood type AB. 28% of the control group had blood type 0, 36% of the group had blood type A, 26% of the group had blood type B and 10% of the group had blood type AB. There was no meaningful statistical variance detected between the groups (p=0,847) DISCUSSION AND CONCLUSION: In this study, it was observed that there is no relation between blood group and non-pathologic term and healthy newborn. With the number of cases being low, blood types 0 and A were more frequent, B and AB blood types were less frequent in patients. We think that more participants may have statistical significance in their work.