Deneysel diyabet ve periodontitis oluşturulmuş ratlarda ileri glikasyon son ürünlerinin periodontal doku yıkımı üzerine etkileri ve vitamin C uygulamasının tedavi edici etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of advanced glycation end products on periodontal tissue damage in experimental diabetes and periodontitis-induced rats and evaluation of the therapeutic effects of vitamin C application
- Tez No: 464103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARABACI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; deneysel periodontitis ve / veya diyabet oluşturulmuş ratlarda lokal vitamin C tedavisinin; doku AGE, IL-6, 8-OHdG, MMP-8; serum CTX seviyelerine; ve alveolar kemik kaybına etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Hayvanlar eşit sayıda 5 deney grubuna ayrılmıştır: 1) Kontrol (K), 2) Deneysel Periodontitis (P), 3) Deneysel Diyabet (D), 4) Deneysel Diyabet - Deneysel Periodontitis (D+P), 5) Deneysel Diyabet - Deneysel Periodontitis - Lokal Vitamin C (D+P+LvitC). Periodontitis sağ mandibular 1. molar dişlere ligatür yerleştirilmesiyle, diyabet ise alloxan monohydrate enjeksiyonu ile oluşturuldu. Deney sonunda serum örnekleri elde edilerek CTX seviyesi incelendi. Gingival dokularda AGE, IL-6, 8-OHdG, MMP-8 immunohistokimyasal ve stereolojik olarak değerlendirildi. Alveolar kemik kaybı seviyeleri histolojik dilimler üzerinde yapılan ölçümler kullanılarak belirlendi. Bulgular: D+P+LvitC grubunda serum CTX seviyesinin D+P grubuna göre anlamlı derecede azaldığı belirlendi. D+P grubuna göre D+P+LvitC gubunda IL-6 ve MMP-8 pozitif hücre yoğunluğunun azaldığı ancak anlamlı olamadığı, 8-OHdG ve AGE pozitif hücre yoğunluğunun anlamlı derecede düştüğü tespit edildi. D+P grubunda da serum CTX miktarı ve gingival dokularda IL-6, MMP-8, 8-OHdG, AGE pozitif hücre yoğunluğunun kontrol grubuna göre anlamlı derecede arttığı gösterildi. Alveoler kemik kaybı ve ataşman kaybının tedavi grubu dışındaki gruplara göre D+P grubunda arttığı, tedavi grubunda da azaldığı görüldü. Sonuç: Deneysel periodontitis ve diyabet oluşturulmuş rat modelinde periodontal dokuda gözlenen enflamasyon, oksidatf stres ve AGE birikiminin tetiklediği doku yıkımı üzerine vit C uygulamasının iyileştirici etkilerinin bulunduğu ve vitamin C'nin glisemik kontrole yardımcı olabilmek için periodontitisin tedavisinde lokal olarak uygulanabilecek immünmodulatör ve antioksidan olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of local vitamin C treatment on tissue AGE, IL-6, 8-OHdG, MMP-8; serum levels of CTX; and alveolar bone loss in experimental periodontitis and / or diabetic rats. Material and Method: Animals were divided equally into five groups: 1) Control (C), 2) Experimental Periodontitis (P), 3) Experimental Diabetes (D), 4) Experimental Diabetes - Experimental Periodontitis (D+P), 5) Experimental Diabetes - Experimental Periodontitis - Lokal Vitamin C (D+P+LvitC). Periodontitis was induced by ligature placement in the right mandibular first molar teeth and diabetes was induced by streptozotocin injection. At the end of the experiment, serum samples were obtained and the level of CTX was analyzed. AGE, IL-6, 8-OHdG, MMP-8 were evaluated immunohistochemically and stereologically in gingival tissues. Levels of alveolar bone loss were determined using measurements performed on histological slices. Results: Serum CTX levels decreased significantly in D+P+LvitC compared to D+P group. IL-6 and MMP-8 positive cells density decreased in the D + P + LvitC group compared to the D + P group but not significant, 8-OHDG and AGE positive cell density decreased significantly were found. Serum CTX levels and IL-6, MMP-8, 8-OHdG, AGE positive cell density in the gingival tissues were significantly increased in the D + P group compared to the control group. Alveolar bone loss and attachment loss increased in the D + P group compared to groups outside the treatment group and decreased in the treatment group. Conclusion: In experimental periodontitis and diabetes rat model, benefical effects of vit C treatment on the destruction of tissue triggered by inflammation, oxidative stress and AGE accumulation observed in periodontal tissue and vitamin C may be an immunomodulator and antioxidant that can be applied locally in the treatment of periodontitis to help control glycemic showed.