Sporadik alzheimer hastalığında DNA hedef gen varyantlarının taranması
Screening targeted DNA gene variations in sporadic alzheimer's disease
- Tez No: 464215
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜOĞLU, PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ YAKICIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Demansın en sık görülen türü olan, Alzheimer hastalığı (AH) çok etkenli sebeplerle ortaya çıkan kompleks nörodejeneratif bir hastalıktır. Erken teşhisin sporadik AH'nın ilerlemesini yavaşlattığının ve semptomlarını azalttığının saptanmasıyla sporadik AH için genetik risk faktörü tarama çalışmaları hız kazanmıştır. Sporadik Alzheimer hastalarının post-mortem beyin dokularında, Alzheimer fare modellerinde ve hücre hatlarında, spesifik bir baz eksizyon DNA tamir (BER) geni olmayan fare modelleri ve hücre hatlarında yapılan biyokimyasal, moleküler, hücresel ve davranış çalışmaları sporadik AH'nin etiyolojisi ve patolojisi ile BER mekanimasında meydana gelen hasarlar arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmıştır. BER yolağında görev alan proteinlerden biri olan POL β'nın ifade, miktar ve aktivitesinin sporadik AH'da çok düşük düzeyde olduğu ve total BER kapasitesinin POL β'ya bağlı olarak düştüğü gösterilmiştir. Bu nedenle, bu çalışmada, sporadik Alzheimer hastalarının post-mortem beyin dokularında POL β geni lokusu hedefe yönelik yeni nesil sekanslama yöntemiyle taranmıştır. POL β geninin 12. ekzonunda yerleşik rs3136797 (pro242arg) polimorfizmi ve 63 adet intronik polimorfizm saptanmıştır. Yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz genetik değişimler arasında sadece Alzheimer hastalarında görülen polimorfizmlerden bazıları ilk kez bu çalışmada tespit edilmiştir ve toplumdaki sıklığı bilinmemektedir. AH dışındaki hastalıklar ile ilişkilendirilmiş ve maf değeri %1'in altında olan bazı polimorfizmler Alzheimer hastalarında ilk kez bu çalışmada gösterilmiştir. Alzheimer hasta grubunun çoğunluğunda belirgin bir şekilde öne çıkan bir polimorfizm olmasa da aynı kişide birden fazla POL β geni polimorfizmi saptanmış olup, bu ek (additive) bir etki yaratabilir. Bu çalışmada saptanan polimorfizmlerin, sporadik AH tanısında bir biyobelirteç olup olamayacağını göstermek için, popülasyon çalışmaları ile örnek sayısı artırılıp, önemli olabileceği düşünülen genetik varyantların toplumdaki sıklığı araştırılarak, sporadik Alzheimer hastalarındaki sıklığı ile karşılaştırılmalıdır. Yeni bulunan genetik değişimlerin hastalığın etiyopatolojisindeki rolleri işlevsel olarak araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a multifactorial complex neurodegenerative disorder and it is the most frequent type of dementia. By discovering that, an early diagnosis slows down the progression of sporadic AD and reducing its symptoms, research studies about genetic risk factors of sporadic AD has been accelerated. The relationship between base excision repair (BER) damages and AD etiology and pathology has come to light by biochemical, molecular, cellular and behavioral researches on post-mortem brain tissues of sporadic Alzheimer patients, mouse models, cell lines and also knockout mouse models for specific BER genes. Research studies have shown that, in sporadic AD, BER protein POL β expression, activity and amount is at low levels and total BER capacity has decreased depending on low levels of POL β. Therefore during this research post-mortem brain tissues from AD patients has scanned for POL β gene locus with next-generation sequencing. Rs3136797 (pro242arg) polymorphism located in exon 12 of POL β gene and 63 intronic polymorphisms have been detected. Among the genetic variatons found in this study, some of the polymorphisms detected only in Alzheiemer patients and are discovered for the first time with this study and their frequency in the population is not known. Polymorphisms related with other than AD and with minor allele frequency (maf) lower than 1% has been shown in Alzheimer patients for the first time in this study. Although there is no significantly dominating polymorphism in majority of the AD patients, more than one POL β gene polymorphism has found in one patient which can cause an additive effect. To find out whether these polymorphisms could be considered as a biomarker for sporadic AD, sample numbers should be increased with population studies, frequency of the variants which are considered to be important in the population should be investigated and compared with the frequency in sporadic AD patients. The roles of newly discovered genetic variant on AD etiology should be studied functionally in future researches.