Investigation of UNG genetic variants in sporadic alzheimer disease
Sporadik alzheimer hastalığında UNG genetik varyantlarının araştırılması
- Tez No: 515932
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Oksidatif DNA hasarının birikmesi ve bu hasarı onaran baz eksizyon tamir (BER) mekanizmasındaki bozukluk sporadik Alzheimer hastalığının (AH) etiyolojisi ve patogenezinde rol oynamaktadır. Urasil DNA glikozilaz (UDG) urasil DNA lezyonunu keser ve nükleer ve mitokondriyal BER yolağının ilk basamağında yer alır. Sporadik Alzheimer hastalarının post-mortem beyin dokularında, Alzheimer fare modellerinde ve hücre hatlarında yapılan biyokimyasal, moleküler, hücresel ve davranış çalışmaları, sporadik AH'nın patogenezi ile UDG'nin ekspresyon ve aktivitesindeki azalmanın neden olduğu BER hasarı arasındaki güçlü ilişkiyi ortaya çıkarmıştır. UNG geninin sessizleştirilmesi sinir hücrelerini amiloid AβPP toksisitesine duyarlı kılmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada, UNG geni sporadik AH için genetik risk faktörü adayı olarak seçilmiştir. Sporadik Alzheimer hasta ve sağlıklı kontrol gruplarında UNG geni (promoter, ekzon ve intron bölgeleri) Ion-PGM NGS teknolojisi kullanılarak dizilendi ve önemli UNG gen varyantları Sanger sekanslama ile doğrulandı.
Özet (Çeviri)
The oxidative DNA damage accumulation and defect of its repair through“base excision repair (BER)”mechanism is crucial for the sporadic AD's etiology and pathogenesis. Uracil DNA glycosylase (UDG) incises uracil lesion from DNA involved in the first step of both nuclear and mitochondrial BER. The biochemical, cellular, molecular and behavioral studies are done with the post-mortem brain tissues of sporadic Alzheimer patients, Alzheimer mouse models and cell lines revealed the strong relation between BER deficiency due to the decrease in the expression levels and activities of UDG, and sporadic AD pathogenesis. In addition, UNG gene silencing makes neurons susceptible to amyloid AβPP toxicity. Therefore, in this study, UNG gene was selected as potential genetic factor for sporadic AD. Thus, UNG gene covering promoter, exon and intron regions in sporadic Alzheimer patients and healthy controls were sequenced using Ion-PGM NGS technology and the significant UNG gene variants were confirmed with Sanger sequencing.