Çoklu beyin metastazlarında iki farklı tedavi cihazının planlarının karşılaştırılması
Comparison of two different treatment systems in multiple brain metastases plans
  1. Tez No: 464217
  2. Yazar: ALİ CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ÖZYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Stereotaktik radyocerrahi (SRC) küçük çaplı lezyonların tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle beyin metastazları ve çoklu beyin metastazları tedavisinde de kullanılabilmektedir. CyberKnife (CK) ve Lineer hızlandırıcı (Linak) bu tedavi yaklaşımı için tasarlanmış cihazlardır. Bu çalışmada Linak ve CK cihazı için çoklu beyin metastazlarında SRC planlamalarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Tek fraksiyonda bir plan üzerinden Linak ve CK planlamaları arasındaki farklar belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma için metastaz sayısı 3-8 olan 17 hasta için planlamalar yapılmıştır. Bu planlamaların sonucuna göre optik sinir, kiazma, kohlea, beyin sapı kritik organlarının aldıkları nokta doz ve hacimsel doz değerleri incelenmiştir. Beyin dokusunun 8, 10, 12 Gy alan hacim değerleri yüzde ve cc cinsinden karşılaştırılmış, MU değerlerinde oluşan farklar incelenmiştir. Bu çalışmada, Linak için yapılan VMAT planlarında 6 MV, 6 FFF ve 10 FFF enerjilerinin 3 ve 4 ARK'lı kombinasyonları olmak üzere toplam 6 farklı plan yapılmıştır. Bu planlar için kritik organ dozlarına, beyin dokusunun aldığı doz değerine, CI, GI, HI, MU değerlerine bakılmıştır. Planlama sonuçları istatistiksel olarak incelendiğinde 6 farklı plan türü içerisinden herhangi bir plan türü diğerinden üstün değildir. Bu nedenle en iyi plan türünü seçmek için puanlama tablosu yapılmıştır. Puanlama tablosu incelenen tüm verileri kapsayacak şekilde oluşturulmuştur. Puanlama tablosu verileri ile her hasta için en iyi Linak planı seçilmeye çalışılmıştır. Puanlama verilerine göre 3-4 lezyonlu hastalar için 6 FFF enerjisi kullanılan planlama değerleri daha iyi, 4'ten fazla lezyonlu hastalarda ise 6 MV ve 6 FFF enerjisi kullanılan planlamalar daha iyi sonuç vermektedir. Lezyon sayısına bağlı olmadan 10 FFF enerjisi tüm hastalarda belirli bir üstünlük sağlamamıştır. Kullanılan ARK sayısı ile ilgili elde edilen sonuç açısından herhangi bir genelleme yapılamamaktadır. Elde edilen en iyi Linak ile CK planı karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına göre Linak ile CK cihazları arasında kritik organ dozları açısından istatiksel olarak fark bulunmasına rağmen bu fark klinik olarak kabul edilebilir düzeyde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stereotactic radiosurgery (SRC) is used for the treatment of small diameters tumors. CyberKnife (CK) and Linear accelerators (Linac) are treatment systems which are widely used in management of solitary brain and mutliple brain metastases using SRC. The purpose of this study is to compare the CK and Linac treatment plans in patients with multiple brain metastasis. We used single fraction and similar target coverage to identify the differences between CK and Linac based treatment plans. In this study, the number of brain metastasis differed between 3 to 8 in total number of 17 patients. In this study, the maximum critical organ doses and dose volume parameters were investigated for optical nerve, chiasm, cochlea, brainstem. We compared the volume of normal brain tissue which received 8, 10, 12 Gy dose levels and MU values. In this study, Linac plans were made using volumetric modulated arc treatment (VMAT) technique by using 6 MV, 6 FFF, 10 FFF energies. We have made either 3 or 4 arc VMAT plans for each energy and reached total number of 6 plans. Maximum critical organ doses, volume of normal brain tissue which received 8, 10 and 12 Gy dose levels, CI, GI, HI and MU were investigated in each plan. Different plans were compared by using statistical tests. However, we colud not find any significant diffenerce between 6 plans. We tried to find the best plan by scoring best results for each plan. Best plan was seleceted for each patient. We identifed 6 FFF plans as the best plan for 3 to 4 brain metastasis. If patients have more than 4 lesions, 6 MV and 6 FFF are comparable. We could not find any superiority of 10 FFF plans for all patients. We could not find any difference between for different number of arcs used. The best Linac plans were selected and compared with CK plans. Comparison between CK and Linac plans were significantly different in terms of critical organ doses however they found to be clinically acceptable.