Ekolojik iktisatta kalkınma sorunu - Türkiye üzerine bir inceleme
Developmental issues in ecological economics - A case study on Turkey
  1. Tez No: 464364
  2. Yazar: ARMAĞAN CANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu tez, esas olarak iktisat ile doğa arasındaki ilişkileri sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu sorgulama yapılırken ekolojik iktisadın ne olduğu araştırılmaktadır. Ana konular çevre problemleri ile kalkınma ilişkisi üzerine biçimlenmiş durumdadır. Tez birçok kavramı yeniden tanımlamaya, sorgulamaya, aralarındaki ilişkileri açığa çıkarmaya çalışmaktadır. Kalkınma-çevre konularında ana akım iktisatla ekolojik iktisat arasındaki ayrışma noktalarını sergilemeyi amaçlamaktadır. Bu ayrıntılı serimlemenin ardından Türkiye enerji sektörünün 1980 sonrası gelişimini ekolojik iktisat açısından analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation fundamentally seeks the relationship between nature and economics. What the ecological economics is investigated while this intention is taking place. Main issues are built on the relationship of environmental problems and development. The dissertation aims to redefine and question various concepts and clarify the relation between those concepts. It also aims to expose the dissimilarity between ecological economics and mainstream economics on developmental-environmental issues. At last, it analyzes the evolution of Turkey's energy sector after 1980 in terms of ecological economics.