Nizâmü'l-Mülk'ün siyasetnâmesi'nde değerler eğitimi
Valves education in siyasetnâme of Nizâmü'l-Mülk
  1. Tez No: 464445
  2. Yazar: GAMZE ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
İslam Tarihinde devlet yönetimi ve yöneticilere yönelik yazılan eserleri ifade eden siyasetnâme türü eserler devletin nasıl yönetileceğini ve yönetenlerde bulunması gereken özellikleri açıklayan eserlerdir. Bu açıdan devlet idaresi ile ilgilenen herkesin dikkatini çekmişlerdir. Bu eserlerden biri de Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun en güçlü döneminde Tuğrul Bey, Alp Arslan ve Melikşah'ın hizmetinde görev yapmış olan vezir Nizâmü'l-Mülk'ün, Siyasetnâme adlı eseridir. Nizâmü'l-Mülk, Büyük Selçuklu Devletinin kuruluşu esnasında önemli roller üstlenmiş bir siyaset adamıdır. Siyasi kariyeri yanında, birçok hayır kurumu kurdurması, din adamlarını koruması devlet adamlarına yol gösterici nitelikte bir eser yazmış olması da Nizâmü'l-Mülk'e Selçuklu kültür tarihinde önemli bir yer kazandırmıştır. Siyasetnâme devlet, teşkilât, idare, sosyal hayat, dinî yapı ve hükümdarlara yol gösterme gibi birçok bakımdan önemli bilgiler nakleder. Bu bilgileri naklederken milli ve dini değerlerden yola çıkarak hareket eder. Bu nedenle onun ve eserinin en iyi bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Çalışmamızda Nizâmü'l Mülk'e ait olan Siyasetnâme adlı eseri içerik yönünden değerler eğitimi bakımından inceledik. Eserde tespit ettiğimiz değerler araştırmamızın konusunu teşkil etmektedir. Anahtar Kelimeler : Değerler, Eğitim
Özet (Çeviri)
In the history of Islam, there are various kinds of texts like Siyasetname and these are works that give out the recent works about governance of state, governors and explain how to govern the state, which characteristics the governors should have, etc… In this regard, these works have taken attention of individuals who are interested in governance of state. One of these works 'Siyasetname' that is written by Nizamülmülk who is the most important political figure and organizer 'vezir' in the time of Tuğrul Bey, Alparslan and Melikşah that are the most powerful characters of Great Selçuklu Empire. Nizamülmülk was a governor who has taken important tasks by the formation of Büyük Selçuklu Empire. Beside his political career, his leadership to constitute several kind of charity, protecting religious functionaries and writing an instructive work as Siyasetname brought to Nizamülmülk political fame in cultural history of Selçuklu Empire. Siyasetname has referred to various kind of information like state, organization of state, governance of state, social life, religious structure, advising the governors. When he has implied these information, he took the start point from the national and religious values. For this reason, both he and his work should be analysed in the best way. In this work, we have studied on Siyasetname by Nizamülmülk in regard to education of values. These values that are determined constitute the subject of our research. Keywords : Values, Education