Türkiye'de Güçlü Ekonomiye Geçiş programı'nın 2001 krizi öncesi ve sonrası dönemlere ilişkin uygulama açısından karşılaştırılması
Comparison of the application of the transition to the Strong Economy Program based on the pre- and post- 2001 economic crisis periods
  1. Tez No: 464465
  2. Yazar: ABDULLAH UYGAR ÇALAPÖVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı Türkiye ekonomisi için bir dönüm noktası niteliğindedir. Çalışmada bu programın etkileri, öncesi ve sonrası dönemlerde uygulanan diğer programlarla karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Öncelikle ekonomik kriz ve ekonomik istikrar programlarıyla ilgili teorik bilgi verilmiş olup daha sonra dünyada ve Türkiye'de yaşanmış ekonomik krizler ile bu krizler sonrasında uygulanan ekonomik istikrar programları kronolojik olarak anlatılmıştır. Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı ve sonrasında uygulanmış olan Acil Eylem Planı'nın getirdiği yapısal reformlar sonrası Türkiye ekonomisinin ihtiyaç duyduğu yeni yapısal reformlar ne olabilir sorusuna cevap aranmıştır. Anahtar Kelimeler : Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı, Şubat 2001 Krizi, Acil Eylem Planı, Ekonomik Krizler, Ekonomik İstikrar Programları
Özet (Çeviri)
Transition to the Strong Economy Program is a milestone for Turkey's economy. In this study, the effects of this program were analysed by being compared with other program applied in the periods before and after it. Following the theoretical information given on economic crisis and economic stability programs, economic crises experienced both in Turkey and in the world, and the economic stability programs applied afterwards were chronologically explained. Answers were searched for the questions of which new structural reforms could be needed by Turkey's economy following the structural reforms introduced by the Urgent Action Plan that was implemented during and after the Transition to The Strong Economy Program. Keywords : Transition to The Strong Economy Program, February 2001 Crisis in Turkey, Urgent Action Plan, Economic Crises, Stabilization Programs