Murray'in 'Öğrenilmiş İhtiyaçlar (Manifest Needs)' kuramı bağlamında tüketici davranışlarının değerlendirilmesi
In the context of 'Murray's Manifest Needs Theory', evaluation of consumer behaviours
  1. Tez No: 464504
  2. Yazar: ECE FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL SONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
İhtiyaç; canlıları güdüleyen, eyleme geçiren ve davranışlarının oluşmasına kaynaklık eden fizyolojik, psikolojik sosyolojik ve kültürel olgulardan şekillenen bir kavramdır. Anlamı ve kapsamı bu kadar geniş olan ve canlıların hayati fonksiyonlarına etki eden bu kavram tüketim tercih, alışkanlık ve davranışlarını da etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı ihtiyaç kavramının tüketime olan etkisini Murray'in Öğrenilmiş İhtiyaçlar (Manifest Needs) kuramı ışığında değerlendirmektir. Bu kuramın seçilmesindeki en büyük etmen ihtiyaçların 1938'den günümüze kadar Murray kadar detaylı bir sınıflandırmasının yapılmamış olmasıdır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi olan anket tekniği kullanılmıştır. Anket burslu ve burssuz öğrencilere uygulanmış olup, bu iki grubun tüketim davranışları incelenmiştir. İki grup arasında gelir ve cinsiyet durumu dikkate alınmış, bazı durumlarda farklı bazı durumlarda ise aynı psikolojik ihtiyaçlar çerçevesinde güdülendikleri görülmüştür. Öğrenilmiş İhtiyaçlar Anahtar Kelimeler : İhtiyaç, Tüketici Davranışı, Öğrenilmiş İhtiyaçlar Kuramı
Özet (Çeviri)
Need; It is a concept shaped from physiological, psychological sociological and cultural phenomena that motivate the living things, act and lead to the formation of their behaviors. This concept, which has so much meaning and scope and which affects vital functions of living things, also influences consumption preferences, habits and behaviors. The purpose of this research is to evaluate the consuming effect of the concept of need in the light of Murray's Theory of Manifest Needs. The most important factor in the selection of this theory is that a detailed classification of needs from 1938 to as much as Murray has not been made. Survey technique which is a quantitative research method was used in the research. The questionnaire was applied to scholarship and non-scholarship students and the consumption behaviors of these two groups were examined. Income and gender were taken into account between the two groups, and in some cases they were motivated by the same psychological needs in different situations. Anahtar Kelimeler : Need, Consumer Behaviors, The Theory of Manifest Needs