Şiddete uğrayan kadınların depresyon ve yalnızlık düzeylerinin evlilik uyumların etkisinin incelenmesi
Examination of the impact of depression and loneliness levels on marital adjustment among abused women
  1. Tez No: 464679
  2. Yazar: SİDAR AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, şiddete uğrayan kadınlarda depresyon ve yalnızlık düzeylerinin evlilik uyumlarına etkisinin incelenmesidir. Ek olarak araştırmada kadınların yaşı, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, evlilik süreleri, ne tür şiddete maruz kaldıkları gibi bazı değişkenlerin depresyon, yalnızlık ve evlilik uyumu düzeyleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmaya rastlantısal olarak seçilen ve aile içi şiddete maruz kalan 200 kadın alınmıştır. Araştırmada Beck Depresyon Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Evlilikte Uyum Ölçeği ve sosyo-demografik özellikleri belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan bir kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları kadınlarda yaş, evlilik süresi ve şiddete maruz kalma süresi arttıkça depresyon ve yalnızlık düzeylerinin arttığını; diğer taraftan evlilik uyumu düzeyleri arttıkça depresyon ve yalnızlık düzeylerinin azaldığını ortaya koymuştur. Ev hanımı olan kadınlarda ve evliliğinden memnun olmadığını belirten kadınlarda depresyon düzeyleri örneklemin geri kalanına kıyasla daha yüksekti. Gelir düzeyi, evlilik biçimi ve akraba evliliğinin olup olmamasının kadınların depresyon ve yalnızlık düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Son olarak, depresyon ve yalnızlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu, kadınlarda depresyon düzeyleri arttıkça yalnızlık düzeylerinin de arttığı saptanmıştır. Araştırmanın tartışma bölümünde elde edilen bu bulgular daha önce yapılmış olan benzer çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Yorumlar ve öneriler bölümünde ise araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere araştırma bulgularının ışığında çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Depresyon, yalnızlık, aile içi şiddet, evlilik uyumu
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the impact of depression and loneliness levels on marital adjustment among abused women. Additionally, the impacts of some variables such as age, level of education, level of income, duration of marriage, type of violence on the depression, loneliness and marital adjustment levels are examined. Randomly chosen 200 women who exposed to domestic violence are recruited to the study. Beck Depression Scale, UCLA Loneliness Scale, Marital Adjustment Scale and a personal information form which is prepared by the investigator in order to document socio-demographic data are used in the study. The results of the study showed that while the age of woman, duration of marriage and duration of being exposed to violence were increasing through increasing depression and loneliness levels; marital adjustment levels were increasing by decreasing levels of depression and loneliness. Levels of depression were higher in housewives and in women who declared their marriage were unsatisfying comparison with the rest of the sample. It is shown that the level of income, type of marriage and presence of consanguineous marriage did not have significant impact on depression and loneliness levels of women. Finally, a significant relationship was found between the loneliness and depression levels of women that depression levels were increasing by loneliness. In the conclusion of the study, the findings are compared with the results of previous similar studies. In the commentary and suggestions section, some a few suggestions are made for investigators, consulting psychologists in the field and families in the light of the study results. Key Words :.Depression, loneliness, domestic violence, marital adjustment