Avrupamerkezcilikten çok medeniyetli Dünya'ya: Uluslararası ilişkilerde kimlik siyaseti
From Eurocentrism to multi̇ civilization World: The politics of identity in the international relations
- Tez No: 464708
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VAHİT TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uluslararası ilişkiler kavramı, devletler arasında gerçekleşen, karşılıklı bir etkileşim süreci ile ilgilidir. Kimlik sorununun uluslararası ilişkiler kapsamına alınması oldukça önemlidir. Kimlik toplumsal bir olgudur. Kimlik kavramının altında yatan unsur karşıtlık, farklılıktır. Kimlikler aynı zamanda tarihsel ve sosyal süreç içerisinde oluşurlar. Bu süreç bireylerin hem bireysel hem de toplumsal ilişkilerini etkilemektedir. Özellikle son 20 – 30 yılda kadim medeniyet havzalarında görülen kimlik canlanmaları, Avrupamerkezcilik karşısında ciddi argüman olarak kullanılmaktadır. Aslında bu canlanmalar gerek Batı akademi dünyasında gerekse de Doğu akademi dünyasında hem zengin bir literatürün oluşmasına sebep olmuştur hem de bu canlanmayı anlamaya çalışan teorik çalışmalarında ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Aynı şekilde bu tartışmalar ülkelerin kendi içlerinde de gerek iç siyasetlerinde gerekse de dış siyasetlerinde önemli rol oynamaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of international affairs is about a mutual process which occurs among the states. In this meaning it is really important to subsume the identity problem in international affairs concept.Identitiy is a social case.The elements which lay under the identitiy case are opposition and contrast. Idendities ocur also in the period of history and social.This period affects the indivisuals' both personal and social relations.The identity refreshments which have been especially seen in the last 20-30 years in ancient civilizations , is used as an important argument against Europecentered.In fact these refreshments have caused to develop both a rich literature and theorical studies which try to understand these refreshments in both West and East Aademic World.These debates have started to have a big role in both countries'internal affairs and external affairs as well.