Sera şartlarında farklı gübreleme ile yaprak budamasının organik yetiştirilen salkım domatesin (Solanum lycopersicum l.) büyüme, gelişme, verim ve kalitesine etkileri
The effects of different fertilization and leaf pruning on growth, yield and quality of organic grown tomato (Solanum lycopersicum l.) in greenhouse condition
  1. Tez No: 464712
  2. Yazar: AYLİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma sera ortamında organik olarak yetiştirilen Bandita F1 salkım domates çeşidinin büyüme, verim ve kalitesi üzerine farklı dozda (100, 300, 500 g/m2) organik gübre ve farklı budama uygulamalarının etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Farklı budama uygulamaları ve organik gübre dozları bitkilerin büyümesini kontrol uygulamasına göre önemli düzeyde artırmıştır (P˂0.05). Fakat, salkım sayısı, domates meyvelerindeki kırmızı renk oluşumu ve meyve kuru ağırlığı değerlerinin budama ile azaldığı tespit edilmiştir (P˂0.01). En yüksek yaprak klorofil içeriği (70.6 ccı) 100g/m2 gübre dozu ve üçüncü budama uygulaması (G1B3) ile elde edilmiştir. Domates meyvelerinin kırmızı renk oluşumuna en etkili sonuçlar 500g/m2 gübre dozu ve kontrol budama (G3K) uygulamalarından elde edilmiştir. Meyve kalite kriterleri olarak ele alınan suda çözünebilir kuru madde içeriği (SÇKM) değerleri %6.16 – 7.53 arasında değişiklik göstermiştir. Meyve eti sertliği değerlerinin ise 33.02–49.92 N arasında değiştiği saptanmıştır. En yüksek verim ise (10.716,6 kg/da) ile 100g/m2 gübre dozu ve dördüncü budama uygulaması (G1B4) ile elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre gübre dozu ve budama uygulamasının organik yetiştirilen domatesin verim ve kalitesi üzerine önemli etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different doses of organic fertilizer (100, 300, 500 g/m2) and different pruning types on growth, yield and quality of organic grown Bandita F1 (Solanum lycopersicum, L.) tomato varieties in greenhouse condition. The plant growth in the different pruning types and organic fertilizer doses was significantly higher than that in the control (P˂0.05). But, number of clusters, red color formation on tomato fruit and fruit dry matter content were decreased by pruning (P˂0.01). The highest leaf chlorophyll content (70.6 ccı) was obtained from the application of 100g/m2 fertilizer doses and third pruning (G1B3). The most effective result on red color formation of tomato fruit was determined with the application of 500 g/m2 fertilizer doses and control pruning (G3K) application. The total soluble solid content (TSSC) as a fruit quality criteria varied between 6.16% and 7.53%. It was determined that the fruit firmness varied between 33.02 and 49.92 N. The highest yield (10.716,6 kg/da) was obtained from the application of 100g/m2 fertilizer doses and fourth pruning (G1B4). As a result of this research, fertilizer doses and pruning types have a significant effect on yield and quality of organic grown tomatoes.