Aşılı hıyar fidesi üretiminde anaç olarak kullanılacak bazı kabak (Cucurbita spp.) genetik kaynaklarının tuzluluğa tolerans seviyelerinin belirlenmesi
Determination of salinity tolerance levels of some winter squash and pumpkin (Cucurbita spp.) genetic resources as rootstocks for grafted cucumber seedling production
  1. Tez No: 464713
  2. Yazar: SONGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tuz stresi, birçok bitki türünde verim azalmalarına ve kalitede düşüşlere neden olmaktadır. Özellikle sebze tarımında önemli bir yer tutan hıyar bitkisi de tuzluluktan olumsuz yönde etkilenmektedir. Kabak ise tuzlu topraklarda karpuz, kavun ve hıyar yetiştirmek için anaç olarak kullanılması önerilen bir türdür.Aşılı hıyar fidesi üretiminde pratikte en yaygın olarak kullanılan anaçlar; Cucurbita sp. (kestane kabağı, bal kabağı, C.maxima x C. moschata), Cucurbita ficifolia ve Sicyos angulatus türleridir. Kestane kabağı (Cucurbita maxima Duchesne) ve bal kabağı (Cucurbita maxima Duchesne) ülkemizdeki önemli kabakgil türlerindendir. Çalışmada toplam 46 kabak genotipi, 2 adet ticari kabak anaç çeşidi (Shintoza ve Maximus) ve 1 adet hıyar çeşidi (Gordion) denemeye alınmıştır. Toplam 48 genotip ile gerçekleştirilen tuzluluk uygulaması (4, 8, 12 ve 16 dS m–1 ) sonucunda oluşan tuz stresi karşısında genotiplerin farklı dayanıklılık ve duyarlılık gösterdikleri belirlenmiştir. Tuz uygulaması sonucunda, genotiplere göre değişmekle birlikte bitki boyu, gövde çapı, yaprak sayısı ve yaprak alanı gibi parametrelerin belirgin olarak azalışlar gösterdiği saptanmıştır. Na iyonu, tuz uygulanan tüm genotiplerde artmıştır. K ve Ca iyonlarının tüm genotiplerde azalış gösterdiği belirlenmiştir. Bitki büyüme analizleri ve iyon analizleri sonuçlarına göre tuza dayanım yönünden 3 bal kabağı genotipi (G29, G30, G31) ve 3 adet kestane kabağı x bal kabağı melezi olan genotipler (G14, G15, G40) ümitvar olarak bulunmuştur. Seçilen anaçlar, Gordion hıyar çeşidiyle aşılanmıştır. Aşı başarı oranları anaçlara göre % 50 -% 87 arasında değişim göstermiştir. Çalışma sonucunda G31 ve G15kabak anaç çeşit adaylarının, ilk yerli tuza tolerant hıyar anaçları olma yönünde ümitvar oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Salt stress leads to decreases in yield and quality changes of many plant species. Especially, cucumber plants is adversely affected by salinity. Winter squash and pumpkins were recommended for use of rootstocks for the watermelon, melon and cucumber growing in the saline soils. Grafted seedlings recently are being used widely for vegetable grown in many countries of the world. Practically, Cucurbita sp. (winter squash, pumpkin, C. maxima x C. moschata interspecific hybrids),Cucurbita ficifolia and Sigyos angulatus are used for the most prevalent rootstocks for production of grafted cucumber seedlings. Winter squash (Cucurbita maxima Duchesne) and pumpkins (Cucurbita moschata Duchesne) are two of the most important Cucurbit vegetable crops in Turkey. In this study, 46 winter squash and pumpkin genotypes, 2 commercial rootstock varieties and cucumber variety (Gordion) were detailed. For 48 genotypes, the effects of different salinity levels (4, 8, 12 ve 16 dS m–1) were investigated. Salinity stress had significantly decreased plant growth parameters such as plant height, stem diameter, leaf number and leaf area. The results showed that NaCl treatment caused an increase in Na ion concentration and decrease in K, and Ca ion concentrations. According to the results of plant growth and ion analysis, 3 pumpkin genotypes (G29, G30, G31) and 3 interspecific hybrids of C. maxima x C. moschata (G14, G15, G40) were determined as promising tolerant genotypes. These promising rootstocks were grafted with Gordion scion. Grafting success of rootstocks differed between 50.0-87.0 %. It was determined that the grafting success of G31 (87%) and G15 (70%) pumpkin genotypes, G15 (70%) interspecific genotypes with Gordion F1 cucumber cultivar is the highest. As conclusion, G31 and G15rootstock candidates were found to be the first local salt-tolerant rootstocks for breeding studies.